„Přišla jsem si tady trochu obnovit mozkové buňky. Přihlásila mě sem má rodina, která mě hodně podporovala,“ popsala jedna z účastnic a čerstvá studentka Rozálie Provázková. Ta se rozhodla zasednout zpět do školní lavice ve svých dvaasedmdesáti letech.

Kromě ní se do kurzu Nauka o Zemi přihlásila ještě další dvacítka posluchačů.

„Dali jsme přednost lidem z Karolinky. Do budoucna ale nabídneme možnost studia i lidem z okolních vesnic,“ podotkla staroska Karolinky Marie Chovanečková.

Ta považuje studium Univerzity třetího věku za plnohodnotnou seberealizaci. „Kdyby měli sami lidé dojíždět někam na vysokou školu, bylo by to pro ně finančně náročné,“ dodala.

Starostka měla velkou radost z velkého počtu starších studentů z podnikatelské sféry. „Myslím, že si v tom pracovním vytížení zaslouží nějaký čas pro sebe,“ upřesnila.

Podle místostarostky Bohumily Václavíkové byl páteční den výjimečným a jedinečným. „Člověk ať má dvacet nebo osmdesát a nechce se vzdělávat, je starý. Kdo je vzdělávání nakloněn, je ale věčně mladý,“ míní Václavíková.

Ani místostarostka mezi posluchači chybět nebude. „Mimo jiné se těším na třicetiminutovou přestávku, kdy budeme moci prodiskutovat probíraná témata i záležitosti běžného života,“ podotkla.

Účastníci získají po absolvování dvouletého kurzu osvědčení. To však není jediné, co jim studium přinese. „Přednášky otevírají prostor k navazování nových přátelství i udržování psychické svěžesti,“ je přesvědčen Vojtech Dirner, předseda akademického senátu Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava. Právě tato vysoká škola totiž valašským seniorům vzdělávání nabízí.