Má sice svůj dvoupokojový byt. „Za nějakou dobu mi ale bude k ničemu," dodává. Josef je totiž přes pět roků v invalidním důchodu. Už teď ale ví, že bez pomoci druhých se za pár let s největší pravděpodobností neobejde.

Proto se rozhodl přestěhovat do některého z domovů či penzionů pro seniory. Zařadil se tak mezi desítky starších obyvatel Vsetínska žádajících o umístění do těchto zařízení.

Žádost podal už před více než třemi roky. Naznačili mu ale, že s brzkým vyřešením počítat nemá. „Nedovedu si představit, co se stane, když se do domova nedostanu. Snad neumřu někde sám v zapomnění," zamýšlí se.

Obavy stejného charakteru má v okrese více lidí jeho věku. „Problematiku zvyšování počtu pobytových zařízení pro seniory jsme označili při nedávném setkání s představiteli města za jeden z nejpalčivějších problémů," potvrdila Pavla Studeníková z Valašského Meziříčí.

Nedostatek míst pro umístění seniorů do domovů pociťují také zaměstnanci těchto zařízení. Plno mají například v Domově s pečovatelskou službou ve Vsetíně na Ohradě. „Máme k dispozici dvaatřicet míst pro stálé klienty. Žádné z nich však volné není," vyjádřila se vedoucí domova Jitka Adámková.

Žádostí o umístění v domově tu evidují několik desítek. „Přibližně dvacet je jich takzvaně aktuálních. Ty další podali lidé, kteří ještě péči nepotřebují. Situace se u nich ale může postupem času změnit," doplnila informaci vedoucí vsetínského domova.

Určit čekací dobu podle ní nelze. Jsou to prý měsíce i roky. „Řešíme případ od případu," řekla.

Vsetínský domov nabízí také čtyři lůžka pro takzvanou odlehčovací službu. „Využívají je například rodiny, které pečují o svého nemocného člena a potřebují si prostě odpočinout. Nebo na určitou dobu z jiných důvodů se o něj starat nemohou," pověděla Adámková. Odlehčovací lůžka je podle ní možné využít od několika dní až na dobu tří měsíců. „Také tady máme plno. Až do listopadu," dodala Jitka Adámková.

Obdobná situace je také v Charitním domu pokojného stáří ve Valašské Bystřici. Tady je 26 míst a tři odlehčovací lůžka.

„Evidujeme na čtyři desítky žádostí. Asi deset je urgentních," pověděla vedoucí domu Martina Cahlíková.

Plno hlásí rovněž Sociální služby Vsetín. Zajišťují služby pro seniory v domovech na celém území Vsetínska. „Při rozhodování o umístění zvažujeme v prvé řadě potřebnost žadatele," vyjádřila se ředitelka organizace Michaela Pavlůsková.

Podle ní by v řešení situace mohlo pomoci větší využívání terénních služeb. „Tady jsou velké rezervy. Chápu ale, že všechno je to o penězích," podotkla ředitelka.

Krajská radní slibuje změnu

Problémy s umísťováním potřebných lidí do domovů vnímá také radní Zlínského kraje Taťána Valentová-Nersesjan. Podle ní jde ale spíše o organizační záležitost. „Proto provádíme opatření vedoucí ke změně. Přesouváme kapacity, plánujeme výstavbu nových zařízení. Například ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí. Zabýváme se i Hornolidečskem, kde takové zařízení zatím chybí," poznamenala radní. Podle ní jde kraji o to, aby na Vsetínsku bylo nejen dostatek potřebných zařízení pro potřebné seniory i další, například těžce nemocné lidi. „Snažíme se rovněž o to, aby zařízení byla rozmístněna rovnoměrně do všech oblastí regionu. Předpokládám, že první změny k lepšímu budou patrné maximálně do dvou let," dodala Taťána Valentová--Nersesjan.