K první otravě došlo, podle informací na zmiňované sociální síti, v sídlišti Trávníky. Jedna žena tam musela svého psa nechat utratit. „Silně zvracel, měl pěnu u tlamy. Veterinář potvrdil otravu," uváděl zdroj na facebookové stránce neziskové organizace Zvířecí útulek Vsetín.

Vedoucí útulku Jakub Hába se v úterý dopoledne k události příliš vyjadřovat nechtěl. „Máme zatím pouze kusé informace. Přijímat jakékoliv závěry by bylo předčasné. A spekulovat v tomto směru se mi už vůbec nechce," pověděl Valašskému deníku šéf zvířecího domova ve vsetínských Jasenicích.

Ostřejší v názorech ale byli obyvatelé města. „Pokud je to všechno pravda, pak jde o naprostou nehoráznost. Možné to ale je. Svět je zvrácený, lidé naprosto bezcharakterní. Pokud za vším skutečně stojí člověk, nepřeji mu nic dobrého," vyjádřil se Vsetíňan Emil Rožnovják.

Názory části veřejnosti chápou veterináři. „Dokud ale nebude někomu prokázán úmysl, je potřeba být umírněný," poznamenal vsetínský veterinář Zdeněk Lysý.

Potvrdil ale, že několik psů s příznaky otravy již v těchto dnech ošetřil. „Jde o zvířata, jejichž majitelé žijí v oblasti Kolonky. Ani jednoho psa jsem ale zatím utratit nemusel. Nelze ale vyloučit možnost, že psi venku sežrali například otráveného hlodavce," uvedl veterinář.

Zatímco zvěsti o otrávených návnadách se začaly šířit po sociálních sítích velmi rychle, například Městskou policii Vsetín nikdo v tomto směru nekontaktoval. „Nepřijali jsme žádné konkrétní oznámení o návnadách," potvrdil v úterý krátce po poledni zástupce ředitele vsetínských strážníků Libor Vráblík.

Takovou informaci by po-
dle něj městská policie nejprve ověřila. „Vyjeli bychom na místo a případný nález konzultovali se zvěrolékařem. Spolupracovali bychom přitom také s kolegy z republikové policie. Mohlo by se totiž jednat o obecné ohrožení," uvedl Libor Vráblík.

Informace o dění popisovaném na Facebooku Zvířecím útulkem Vsetín neměla v úterý odpoledne ani vsetínská radnice. „O ničem takovém nevíme," zmínil se vedoucí oddělení ochrany přírody MěÚ Vsetín Jiří Šturala.

Otravou psů se podle mluvčí Lenky Javorkové nezabývá ani vsetínská policie. Řekla, že pokud by byla taková událost zjištěna a viník dopaden, posuzovali by policisté takové jednání jako trestný čin či přestupek týrání zvířat. „Usvědčenému v takovém případě hrozí peněžitá pokuta v řádu tisíců korun, nebo odnětí svobody až na dva roky," pověděla Lenka Javorková.