Loni směřovalo ze státního rozpočtu do oblasti sociálních služeb 6,8 miliardy korun, tento rok to však bude o 700 milionů korun méně. Uvnitř sociálního systému navíc ubude dalších 200 milionů korun vzhledem ke skutečnosti, že byl snížen příspěvek na péči v 1. stupni ze 2000 na 800 korun. Celkový propad ve financování sociálních služeb tedy bude na úrovni státu činit téměř miliardu korun, což se výrazně dotkne i Zlínského kraje.

„Stát ukrajuje peníze na sociální služby od roku 2008. V nerovnováze k tomu, že rok od roku je péče v těchto službách kvalitnější a tím pádem nákladnější,“ popsala situaci Taťána Nersesjan, krajská radní zodpovědná za oblast sociálních věcí.

Zlínský kraj na financování sociálních zařízení a dalších služeb obdrží pro letošek dotaci, která je o 30 milionů nižší než loni. Oproti roku 2008 bude tato dotace nižší dokonce o 100 milionů korun. „Situace je vážná, protože není v silách krajů sanovat takovýto propad. Pokud tento nepříznivý trend bude pokračovat, budou se muset na službách finančně podílet i klienti. Pak ale hrozí, že pro některé z lidí se stanou sociální služby nedostupné,“ upozornila Nersesjan.

Na Valašku by se tento krok dotkl hlavně klientů tří domovů pro seniory, a to v Karolince, Podlesí a v Rožnově pod Radhoštěm. Dále obyvatel dvou domovů s chráněným bydlením, které jsou ve Valašském Meziříčí a ve Vsetíně, a také lidí umístěných v domově se zvláštním režimem v Pržně a v domově pro osoby se zdravotním postižením v Zašové.

Například důchodce ubytovaný ve dvoulůžkovém pokoji platí v domově pro seniory v Karolince měsíčně jen za bydlení a jídlo 8 700 korun. Klientovi přitom musí zůstat 15 procent z příjmu. „Pokud někomu důchod nestačí, náklady dorovnáme z dotací státu,“ vysvětlil vedoucí tamního domova pro seniory Martin Hladký. Nadstandardní úkony kryje sociální příspěvek na péči, kterou seniorům vyplácí stát. „Ten v případě nutnosti za klienta vyřídíme,“ přiblížil Hladký.

Za sociální služby lidé na Valašsku platí méně, než kolik jejich poskytovatelům umožňuje vybrat zákon.

„Mohli bychom za bydlení a jídlo chtít v závislosti na typu zařízení o pět až patnáct procent více,“ upozornil ředitel Sociálních služeb Vsetín Jaromír Navrátil. Zatím však o zdražení reálně neuvažuje. Až ale začne platit dvacetiprocentní DPH, možná budeme muset,“ upozornil Navrátil.