Cílem transformace je v prvé řadě zkvalitnění životních podmínek pro lidi odkázané na sociální služby a zvýšení jejich dostupnosti.

Na radnici zasedli ke kulatému stolu zástupci kraje, Domova pro osoby se zdravotním postižením v Zašové, Národního centra podpory transformace, zástupci města Vsetín a poskytovatelé sociálních služeb a města Vsetín.

„Proces transformace do Evropy patří. Někde je už téměř ukončen, u nás je teprve v počátcích,“ uvedla krajská radní pro sociální oblast Taťána Nersesjan.

Podle ní je cílem projektu zkvalitňování životních podmínek, naplňování lidských práv uživatelů služeb, snižování kapacity a „zlidštění“ stávajících objektů.

„Proces transformace je velmi přínosný a potřebný, třebaže musíme počítat i s řadou úskalí,“ zdůraznila krajská radní.

Zlínský kraj připravuje projekt, který se postupnou přeměnou sociálních služeb bude zaobírat. Jeho investiční část bude financována z evropských prostředků prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Na čtvrteční schůzce získali zúčastnění základní informace o tom, jak bude záměr postupovat.

Stejnou problematikou se letos zabývali také vsetínští zastupitelé.

„Pro zdravotně postižené vzniknou ve městech menší zařízení, která mají rysy rodinného charakteru a jsou se zajištěnou odbornou péčí,“ přiblížila místostarostka Vsetína Květoslava Othová.

Zlínský kraj proto nyní spolupracuje s městem Vsetín a snaží se najít vhodné pozemky pro vybudování těchto malých zařízení.

„Vsetínští poskytovatelé sociálních služeb tak budou mít možnost nabídnout své služby nově příchozím klientům zejména formou aktivizačních programů, sociálně-terapeutických dílen a terénních služeb,“ vyjádřil se ředitel příspěvkové organizace Sociální služby Vsetín Jaromír Navrátil.

Čtvrteční setkání na vsetínské radnici nebylo zdaleka posledním společným jednáním úřadů a pracovníků v sociálních službách. Další projednávání záměru přeměny sociálních služeb budou následovat včetně diskuse s veřejností.