Včera to byl právě rok, co se slavnostně začal bourat legendární „pavlačák“ u polikliniky ve Vsetíně. Romové byli těsně předtím odstěhováni do jiné části města zvané Poschlá, nebo do narychlo nakoupených domků v jiných částech České republiky. Lékaři vsetínské polikliniky při vzpomínce na poslední „Dům hrůzy“ ve Vsetíně vzkazují: Dobře, že už je pryč. Máme klid na práci.

„Nájemníci pavlačového domu totiž široké okolí a především lékaře zatěžovali hlukem a nepořádkem,“ připomněla mluvčí nemocnice Lenka Plačková. Často rozbitá okna, zápach a křik, ale také obtěžování pacientů a poškrábaná auta na parkovišti, takový byl každodenní kolorit pavlačového domu. „Děti běhaly po rampě, pořád někdo zvonil na zvonek lékárny,“ dokreslil situaci lékárník polikliniky Tomáš Svoboda.

Na nesnesitelnost pracovních podmínek a problémové soužití s nájemníky sousedního pavlačového domu si stěžovali zdravotníci i pacienti častokrát. Problémy musela řešit městská policie i vedení města. Bourání pavlačáku tehdy proto mnozí uvítali s neskrývaným nadšením. „Je to úleva. Problémy, které nás trápily, jsou naštěstí definitivně pryč. Zvýšila se dostupnost celé polikliniky a i klienti se cítí bezpečněji,“ zhodnotil změny Svoboda.

Někteří pacienti se zpětně přiznávali, že se kvůli problémovým nájemníkům báli do polikliniky chodit. „Dnes dobře zaparkuji, a když sedím v čekárně, tak mám krásný výhled na vsetínský zámek,“ řekla jedna z pacientek. Bourání pavlačáku s odstupem času kladně hodnotí i samotní lékaři. „Je větší klid na práci, pořádek na chodbách i kolem polikliniky. Neustálý hluk zmizel s domem,“ vysvětlila primářka oddělení klinické biochemie Dagmar Bělovová.