„Vzpomínám, že ještě před vánocemi po revoluci v osmdesátém devátém lidi volili na horním konci, jak byla hospoda Pod Lipkama. Pak ve staré škole a teď už jsme asi osmý rok tady v Naději,“ zamyslel se Laža.

Za téměř třicet let se podle něj hodně změnil přístup voličů. „Za komančů museli volit povinně, takže po revoluci si z voleb dělali spíše srandu. Házeli nám do uren různé říkanky i záchodové papíry,“ řekl s úsměvem Laža.

Dnes už je situace jiná. Volební účast, která překonala v sobotu v 11 hodin padesátiprocentní účast, hodnotí kladně. „Dnes je mimořádný zájem. Naposledy si to pamatuju tak před pěti lety,“ doplnil Pavel Laža. Připomněl, že jejich volební okrsek je s 1066 obyvateli největší ve Vsetíně.

Zleva: z volebních štábů Andrej Babiš (ANO 2011) a Tomio Okamura (SPD).
Na Valašsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

Tomu také odpovídá čas, který komise stráví nad sčítáním hlasů. Ze zkušenosti odhaduje dvě a půl hodiny. Hodně času ušetří elektronika. Dříve sčítali členové komise hlasy ručně, pak museli na městský úřad, kde strávili další hodiny, než zadali údaje do počítačů.

Dnes mají počítač přímo ve volební místnosti. Údaje nahrají na flashku a odešlou na Městský úřad. Odtud putují výsledky do Prahy. Vše je hotové během pěti minut.

A jaký zážitek, který se udál během téměř třiceti let ve volební místnosti v Rokytnici, stojí za zmínku? „Máme to tu spíše poklidné. Jednou odvolil pětaosmdesátiletý srandista, který si doma vyrobil volební průkazy a bavil nás tu několik hodin. A jednou si vzpomínám, že přišel volič bez bot. Prý slavil a boty mu schovali, nebo je nenašel. Bosky, ale odvolil,“ uzavřel se smíchem Pavel Laža.

Členové volební komise v okrsku Pulčín. Předseda Zdeněk Novák druhý zprava.
Zdeněk Novák je ve volební komisi už téměř třicet let