Tradičního závodu, který se letos konal už po třiatřicáté, se zúčastnil vůbec poprvé a jako jediný zástupce České republiky. V mužské kategorii, v konkurenci sto dvaašedesáti dalších běžců ze všech koutů světa, vybojoval sedmnácté místo.

„Před závodem jsem ale doufal, že dopadnu ještě lépe. Chtěl jsem skončit v první desítce, nebo ještě lépe v první pětce,“ přiznává mírnou nespokojenost Pavel Holec.

Netradiční sportovní disciplíně, vybíhání na vrcholy výškových budov, se věnuje teprve dva roky. „Všiml jsem si pozvánky na jeden takový závod. Byl to běh do schodů radnice v Ostravě. Tehdy jsem to zvládl za minutu třicet,“ zavzpomínal sportovec.

V loňském roce se Pavel Holec zapojil do evropského i světového poháru v této neobvyklé sportovní disciplíně.

Ve světovém poháru nakonec vybojoval šestou příčku, což se ukázalo rozhodující i pro jeho start na závodě v běhu do schodů Empire State Building.
„Právě na základě toho jsem dostal pozvánku do New Yorku,“ vysvětluje Pavel Holec.

Běh na vrchol newyorské dominanty začíná hromadným startem z haly. „Už po deseti metrech ale následují asi dva metry široké dveře a pak metr a půl široké schodiště, kde se vejdou vedle sebe maximálně dva běžci. Jen tak někdo neuhne, takže se o místo musíte doslova prát,“ líčí své zkušenosti z prvního startu Huslenčan.

Na trati čítající šestaosmdesát pater pak na závodníky čekaly dvě občerstvovací stanice, ve dvacátém a pětašedesátém patře.

Reprezentant Valašska měl podle svých slov závod velmi dobře rozeběhnutý.

„Na konečném umístění se ale podepsala únava a krize, která na mne dolehla asi na šedesátém patře,“ popisoval Pavel Holec.

Do té doby se pohyboval na čtvrtém až šestém místě v celkovém pořadí.

„Snažil jsem se tempo ještě držet, ale nešlo to. Nakonec jsem doběhl sedmnáctý. Určitě se budu chtít příští rok vrátit a umístění si vylepšit. Je škoda, že u nás podobné budovy nejsou. Lépe by se trénovalo,“ dodává sportovec.

Fyzickou kondici si už sedm let utužuje atletikou. Působí v barvách AK Kroměříž.

„Dá se říci, že v této chvíli jsem poloprofesionál. Trénuji každý den, někdy mám i dva tréninky,“ říká Pavel Holec, jehož druhým zdrojem obživy je účetnictví.
Pakliže má chvilku volna, rád se věnuje cestování a turistice.