Oznice, Poličná, Jarcová a Branky. Místní z těchto malých dědin na Valašsku se rozhodli společně uctít památku padlého partyzána Augustina Bártka z Brňova, který se stal obětí nacistů na sklonku druhé světové války.

Z Oznice se šlo k nově opravenému partyzánskému bunkru slabou půl hodinu. Počasí turistům přálo, proto nebylo kam spěchat. „Od úřadu nás jde zhruba kolem dvaceti. Po cestě se však připojí další. Jsem překvapený, že kromě těch mladších se s námi vydávají i senioři a jde také spousta dětí," pochvaloval si starosta Oznice Martin Gerža.

Po cestě se skupinka dvaceti vycházkářů rozrostla zhruba na čtyřicet. Další čekali přímo na místě. „Velká účast a zájem našich obyvatel mě těší. Vděčíme tomu zejména krásnému počasí, které přilákalo spousty mladých lidí s dětmi," podotkl Martin Gerža.

Nápad uspořádat vzpomínkovou akci a uctít tak památku padlých ve druhé světové válce se rodil v hlavách starostů už nějakou dobu. „Setkání podobného typu jsem už chtěli uspořádat několikrát. teprve nyní se nám to však podařilo. Je to iniciativa všech starostů účinkujících obcí a rozhodně bychom v této tradici chtěli pokračovat," vysvětlil Gerža.

Na tom, že připomínat si historii je důležité, se shodli i příchozí. „Ačkoliv pohled na partyzány se dnes různí, myslím si, že je důležité si připomenout, jak to celé bylo. Oznice je partyzánskou obcí a mnoho rodin, které zde za války žily, partyzánům pomáhaly," podotkl Přemysl Sousedík z Oznice.

Kromě místních na místo, kde zemřel mladý partyzán dorazil ještě jeden významný host. Vzpomenout na svého statečného strýce přišel zavzpomínat pan Hyža. „Dlouhé léta už sice bydlím v Opavě.
S rodinou a vnoučaty do Oznice k památníku však občas jezdíme. Položíme alespoň kytičku a připomeneme si hrdinství mého strýce," vysvětlil.Zane­dlouho po Oznických dorazili na místo také obyvatelé dalších vesnic. V čele se starostou kráčeli k pultu s připraveným občerstvením Poličenští.

„Jsem rád, že se nám tuto akci povedlo uskutečnit a už na podzim bychom chtěli naplánovat podobný pochod k jednomu z dalších památníků nacházejících se v okolí," prozradil starosta Poličné Vladimír Místecký.

Z dalších přístupových cest se na místo postupně dostali také obyvatelé, kteří do cíle měli o něco dál. Do lesů nedaleko partyzánského úkrytu během chvíle dorazily desítky lidí. Z největší dálky přišli obyvatelé Branek. Mezi nimi vyrazil na procházku také Jaroslav Sedláček. „Jsem zvyklý na procházky se psem, takže mi to ani nepřišlo. Na místo jsem dorazil zhruba za hodinu a půl. Jsem překvapený, kolik lidí se sem vydalo," pochvaloval si.

Starosta Oznice zařídil pro všechny příchozí pohoštění. Kromě toho se však vydali starostové položit věnec k památníku připomínajícímu smrt Augustina Bártka. Jako zpestření pobídl Martin Gerža příchozí, aby si vyzkoušeli, kolik lidí se do bunkru vleze. 
V Oznici padl rekord. Dohromady se jich zde naskládalo jedenapadesát.