Nový Hrozenkov/FOTOGALERIE/ - Obyvatelé Nového Hrozenkova, části zvané Horňansko, sepsali petici. Nesouhlasí s modernizací rekreačního areálu u zdejšího přírodního koupaliště známého jako Balaton. Trnem v oku je jim zejména výstavba velkokapacitního parkoviště, která je její součástí či způsob, jakým se připravuje místo pro plánovanou cyklostezku.

„Parkoviště má mít kapacitu větší než tři stovky aut. Z místních jej jen těžko někdo využije a kolik lidí tady bude jezdit z dálky?,“ ptala se například jedna z iniciátorek petice Marie Strnadlová. Poukazovala také na nadměrný hluk, který bude parkoviště, těsně sousedící se zástavbou, znamenat. „A to nemluvím o množství orné půdy, které kvůli tomu padlo,“ poznamenala Strnadlová.
Problémy jsou prý   i s cyklostezkou

Podobná situace je podle ní také s výstavbou cyklostezky, která modernizací sportovního areálu u takzvaného Balatonu doprovází. „Povede kolem řeky Bečvy. Už teď tam kácí stromy a porost, které přitom přirozeně zpevňovaly břehy,“ kroutila hlavou Strnadlová.
Finanční prostředky, které obec do úprav investuje, mohly podle petičníků najít jiné využití. „Třeba na Čubově chybí chodníky. Opravy potřebují také silnice v obci,“ uvažovala Strnadlová.

Stejný názor měla další z místních obyvatelek, která se pod petici podepsala. Vadí jí zejména to, že velké parkoviště naruší ráz krajiny. „Vůbec to tady vzhledově nezapadne, navíc to může ohrožovat životní prostředí,“ vyjádřila se Koláčková, která nechtěla prozradit své křestní jméno. „Měli se v prvé řadě zeptat lidí, než začali stavět. Ty peníze se mohly využít třeba na chodníky nebo na zastávky autobusů,“ dodala vyčítavě směrem k radnici.

Ne všichni obyvatelé Horňanska však s odpůrci souhlasí. „Konečně se tady něco děje a Hrozenkov bude mít alespoň řádně zajištěné přírodní koupaliště,“ míní například Karel Kazmíř, který v názorově rozdělené lokalitě bydlí. „O pozemky se nikdo pořádně nestaral, teď alespoň nějaká starost bude. Plně to schvaluji,“ doplnil.
Starostka projekt obhajuje

Také starostka Nového Hrozenkova Stanislava Špruncová je přesvědčena, že parkoviště i moderní areál najdou své využití. „Máme tady koupaliště, které se může pochlubit jednou z nejčistších vod ve Zlínském kraji a láká k nám každoročně množství turistů,“ řekla Špruncová.
Většina obyvatel Hrozenkova navíc podle ní stavbu podporuje a těší se na to, že koupaliště bude mít konečně kulturní zázemí. „Na petici si v tomto směru nevzpomínám, týkala se spíše cyklostezky. Tomu, aby se u koupaliště něco upravovalo, se ale vždy snažili zabránit spíše tamní chataři,“ dodala Špruncová.

Areál přijde na přibližně 38 milionů

Modernizace sportovně rekreačního areálu začala v červenci. Po jejím skončení přibudou u Balatonu převlékárny, sociální zařízení, venkovní posezení či dětské hřiště.
Také parkující vozy se s výstavbou parkoviště přesunou z těsné blízkosti koupajících se lidí.
Areál má být kompletně hotový příští rok v červnu. Celkové náklady dosáhnou téměř osmatřiceti milionů korun.
„Přibližně třicet milionů jsme ale získali z Evropské unie formou dotace,“ dodala starostka Špruncová.