Jeho předchůdce, stejně jako nyní on, působil před dvaceti lety v mateřince v Kraiczově ulici. Záhy ale odešel a vydal se na kněžskou dráhu.

„U mě nic takového nehrozí. Jsem nanejvýš spokojený a neměnil bych, i když to není kdovíjak placená práce," tvrdí šestatřicetiletý absolvent hudební konzervatoře a vysoké školy se zaměřením na speciální pedagogiku. Na svůj věk má rozmanitý profesní životopis. Pracoval jako finanční poradce, řidič mezinárodní dopravy i strojvůdce na dráze, sedm let učil děti s vadou zraku a řeči…

„Učitelská práce mě naplňuje. Vždy mne bavilo pracovat s dětmi, vymýšlet pro ně zábavné programy a soutěže," přiznává Niebauer. „Snažím se všestranně je rozvíjet, hodně se zaměřuji na hudbu a sport. Pokaždé ale musím mít v záloze náhradní variantu pro případ, že by byly ospalé nebo roztěkané. "

Čtěte také: Inspirujte se, jak prožít první avizovaný teplý víkend

Na svou práci si musel půldruhého roku počkat, než se ve školce uvolnilo místo. Mezitím zastupoval v jiné mateřince. Na Kraiczovu nastoupil nedávno. „Děti mě skvěle přijaly. Občas zkoušejí, kam až mohou zajít, ale když si předem určíme hranice, v pohodě to zvládáme," usmívá se pedagog.

Také rodiče si pana učitele oblíbili. „Jsme z něj nadšení, do školky zavál nový vítr," tvrdí Irena Kollárová, jejíž tříletá dcera Lidka navštěvuje třídu Medvídků. „Práci s dětmi bere netradičně, stále pro ně něco vymýšlí a připravuje. Líbí se mi jeho přístup, třeba podání ruky, když se s dětmi vítá nebo loučí. Je to člověk na svém místě," míní Kollárová. Ani ředitelka školy přijetí mladého kolegy nelituje. „Výborně zvládá „maminkovskou" roli, může také vhodně doplnit náš ženský kolektiv. A děti, ty na něm visí. Má u nich přirozenou autoritu," chválí jej Blanka Kadlecová a připouští, že co bývalo pravidlem dříve, nemusí platit dnes. „Nikde není psáno, že v mateřské škole mohou učit jenom ženy," říká rozhodně.

Čtěte také: OBRAZEM: Kostel v Karlovicích kryje 45 tisíc šindelů

Nízký plat je podle Niebauera zřejmě důvodem, proč tuto práci dělá tak málo mužů. „Až jednou založím rodinu, budu si nejspíše muset přibrat další práci," přemítá.

JOSEF BENEŠ