Pokud návrh Vsetíňanů schválí Rada starších, památník vytvoří sochař Miroslav Machala

Náhrobek zhotoví vsetínský akademický sochař Miroslav Machala. Autor náhrobků vsetínského folkloristy Zdeňka Kašpara či rodáka z Krásna nad Bečvou a malíře Augustina Mervarta. „Je to pro mě velká čest," neskrýval sochař radost i hrdost nad svěřenou prací.

Miroslav Machala zhotoví náhrobek z božanského pískovce. „Jde okámen z krkonošského podhůří, který se hodí svým vzhledem k okolním náhrobkům," vysvětlil.

Práce na výrobě přibližně jeden metr vysokého kamenného řezu elektromotorem mu zabere několik týdnů.

Na pomníku bude vytesáno jméno Josef Sousedík a označení valašský Edison a vlastenec. „Předpokládám, že pokud všechno půjde dobře, začnu příští měsíc," dodal akademický sochař.

Podobu náhrobku ještě v nejbližších dnech potvrdí Rada starších rožnovského skanzenu. Jde o poradní orgán ředitele muzea, který se vyjádří k doporučení vsetínské městské rady a kulturní komise i rodiny Josefa Sousedíka. „Věřím, že náš názor na podobu náhrobku potvrdí," vyjádřil se Valašskému deníku vsetínský radní a místostarosta Tomáš Pifka.

Stejné stanovisko zastává také ředitel rožnovského Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš. „Naše představy jsou si velmi podobné," poznamenal.

Základ díla tvoří řez elektromotorem. „Nebojím se neotřelé podoby. Už tady máme Jiřího Rašku při skoku na lyžích, nebo ruce Jana Rokyty při hře na cimbál. Nikomu to nevadí," dodal ředitel.

Vsetíňané rozhodnutí umístit pomník na valašském Slavíně v rožnovském skanzenu vítají. „Konečně si někdo všiml, že je potřeba, aby také Josef Sousedík měl důstojné místo, které připomene jeho velikost," řekl Zdeněk Menšík ze Vsetína.

Náhrobek Josefa Sousedíka chtějí v rožnovského skanzenu odhalit 28. října. Tedy v den, kdy celé Valašsko očekává, že prezident republiky udělí Josefu Sousedíkovi vysoké státní vyznamenání in memoriam.