Buddhistické Thajsko popisuje cestovatel jako přátelskou a kulturní zem, kde se, na rozdíl třeba od Afriky, člověk nemusí tolik obávat nemocí. „Já jsem se nechal preventivně naočkovat proti žloutence, jak jsem se později dozvěděl, výskyt této nemoci je v Thajsku nižší než v České republice. Velice vzácná je tam i malárie,“ tvrdí Karel Palička. Přesto nikoho od očkování proti tropickým nemocem odrazovat nechce.


Bangkok: Město andělů a ostrých jídel

Pokud chce turista vyzkoušet pravé thajské speciality, neměl by podle něj vyhledávat luxusní hotely a restaurace. „Tam jsou už jídla často přizpůsobená pro Evropany a další návštěvníky země,“ vysvětluje Karel Palička. Mnohem větší zážitek pro opravdového gurmána nabízejí nespočetné stánky v ulicích měst, jakým je například Bangkok, který Thajci dokonce nazývají Městem andělů. „Evropana překvapí obrovský provoz v ulicích a s tím související smog. Do toho se linou různé vůně jídel od smažených kobylek, přes krevety až po fritované nudle a nespočetné množství různě upravené rýže,“ popisuje cestovatel.

Sám vyzkoušel krajové speciality všech thajských oblastí. „Thajci milují velmi ostrá jídla, hlavně v severovýchodní oblasti Issan. Používají značné množství zeleniny, z níž většinu ani neumím pojmenovat. Střední Thajsko se zase vyžívá spíše ve sladkých jídlech,“ pokračuje Karel Palička s tím, že jídlo je v celém Thajsku společenskou událostí a nikdo do restaurací nechodí sám.

Při návštěvě tohoto exotického království doporučuje vyzkoušet krevetí polévku, kterou si tam zamiloval. „Na Evropana je opět poměrně ostrá, ale dá se na to zvyknout. Oblíbil jsem si též pataj, což jsou fritované nudle s krevetami. Khao nio je pro změnu lepkavá rýže na stovky způsobů a podává se třeba s kukuřicí,“ vypráví.

K jídlu se používá pouze lžíce a vidlička. „Ta slouží ale pouze jako takové hrabátko, kterým se jídlo nahrne na lžičku. Nůž se v jídelně nepoužívá,“ poznamenal cestovatel. Všiml si, že Thajci hojně užívají i nám známou zeleninu jako je mrkev nebo rajská jablíčka: ty ale pěstují ve sklenících, které se na rozdíl od našich kvůli vysoké venkovní teplotě naopak chladí.

„Ke slazení se používá zdraví prospěšnější třtinový, ovocný nebo kokosový cukr,“ popisuje. Na obyvatelích thajského království si všiml ještě jedné zajímavosti. „Naprostá většina jich má zdravé zuby. Zubaři tam žijí hlavně ze zahraniční klientely. Domácí tvrdili, že je to tím ostrým jídlem,“ dodal Karel Palička.