Jako jedni z prvních na Valašsku zahájí provoz v pálenici na Hovězí. Pod kotly plánují zapálit už v příštím týdnu. Začátek sezony prý prozatím moc dobrý není. „Vypadá to, že pálit budeme akorát jablka. Možná se najde i pár trnek 
z Karlovicka, které mohly přežít mrazy," řekl Valašskému deníku Michal Kovář ze společnosti Nakape pro, která provozuje pálenici v Hovězí.

Prozatím tady mají jen několik menších objednávek. Není ale vyloučeno, že pálenici letos na chvíli zavřou. „Znovu bychom otevřeli až na podzim, kdy ovoce znovu dozrává," prozradil možný vývoj letošního provozu Kovář.

Nedostatek ovoce k pálení nicméně není nijak výjimečný. „Zažili jsme to několikrát. Valašsko je vždycky trochu pozadu. Zatímco na Slovácku už pálí od června, u nás se naplno rozjíždí až na ten podzim," dodal Michal Kovář.

Začátkem srpna zahájí druhý rok provozu také Češkova pálenice v Jarcové. „Sice už pár zájemců máme, ale sezona bude slabší. Poslední mrazík totiž spálil hodně trnek," uvedl situaci na pravou míru Petr Širočka z Češkova mlýnu, pod kterým pálenice funguje.

Podobně na tom jsou i v pálenici Bublík v Poličné, kde plánují zahájit provoz až v polovině srpna. I tady totiž lidi trápí nedostatek ovoce. „Třešně nejsou a trnky zmrzly. Ve vyšších polohách se možná nějaké uchránily. Alespoň že ty jablka ještě zbyly," povzdychl si majitel Jiří Bublík.

Pěstitelská pálenice Vranča v Novém Hrozenkově začíná provoz až koncem září. „Třešně i trnky v okolí spálil mráz. Tak si počkáme, až budou jablka," uvedl provozovatel pálenice Jan Helienek.

Naopak ve Stříteži nad Bečvou v Pálenici Vaněk žádné větší problémy nečekají. „Nějaké třešně lidé mají a také si 
u nás nechávají napálit starý kvas. Letos sice nebude moc trnek, ale zase je dost jablek. Vždycky se to střídá," řekl Vladislav Vaněk s tím, že provoz zahájí v polovině příštího týdne.

Ve Valašských Příkazech 
v Pálenici Červenka začnou destilát vyrábět až podle zájmu lidí. Kdy přesně proto zatím dopředu říct nedovedou.