„Začneme tento nebo příští týden. Budeme pálit převážně třešňový kvas,“ prozrazuje Kovář. Zájemců ale není mnoho. Hlavní sezona nastane, až pěstitelé sklidí a nechají zkvasit švestky a jablka.

„Jestli nás počasí něčím nepřekvapí, můžeme se těšit na dobrou úrodu trnek. Zatím je jich na stromech dost. Naopak jablek bude méně. Před rokem to bylo naopak,“ připomíná Kovář.

V Hovězí mají několik stálých zákazníků, kteří sem jezdí pálit se železnou pravidelností. A nejen ze Vsetínska. „Občas se svým kvasem přijedou pěstitelé až z Čech. Říkají, že co si k nám přivezou, to si odvezou. U nich doma prý to tak nebývá,“ dodává spolumajitel pálenice.

V Češkově mlýně v Jarcové dosud jenom mleli mouku. Od nynějška budou zpracovávat také ovocné kvasy. „Nedávno jsme zkolaudovali novou pálenici. Na zkoušku jsme vypálili můj loňský švestkový kvas a dopadlo to výborně,“ pochvaluje si majitel firmy Petr Širočka.

Také on předpokládá, že největší nápor přijde na konci roku. „Po loňské bídné úrodě bude letos švestek i jablek snad dost. Až lidé ovoce posbírají a uloží do beček, začnou si sjednávat termíny pálení,“ očekává Širočka.

V zuberské pálenici zahájili sezonu už před týdnem. „Pálíme z třešňového kvasu, který si přivezou pěstitelé. Letos to není žádná sláva,“ tvrdí majitelka Irena Stromská. S obavami vzhlíží k podzimní sklizni. „Jestli bude dál pršet, dopadnou bledě také švestky a jablka,“ přemítá Stromská.

Rodina Mrvových z Kunína léta vozila jahodový kvas do Bublíkovy pálenice na soutoku Bečev ve valašskomeziříčské místní části Poličná. „Měli jsme lán jahod. Drobné zralé plody jsme dávali do beček. Museli jsme přidat trochu cukru, ale byla to dobrá pálenka,“ vzpomíná Marie Mrvová.

Poslední jahodovicí uhostili lidi, kteří v jejich vesnici pomáhali odstraňovat následky ničivých záplav. „Další už nevypálíme. Jahody jsme zrušili. Jsme staří, a mladým se na poli dělat nechce,“ vysvětluje Mrvová. Letos do Poličné vůbec nepojedou. „Švestky se nám neurodily vůbec, jablek je na stromech jenom pár. Snad bude příští rok příznivější,“ věří žena.