Ani občasný mráček je nemohl připravit o úchvatný pohled na roje Perseid, lidově nazývané Slzy svatého Vavřince. Astronomický úkaz „padajících hvězd“ sem přilákal okolo třiceti zájemců. Většina lidí ho pozorovala vleže na karimatkách nebo ve spacácích rozprostřených na trávníku a zahřívala se horkým čajem, který pro ně uvařili jejich hostitelé.

„Viděl jsem šest padajících hvězd, první už cestou na hvězdárnu. Bylo to úplně skvělé, navíc jsem v dalekohledu pozoroval Saturn, Mars a mlhovinu v souhvězdí Herkules,“ pochlubil se osmiletý Lukáš Lizúch z Nového Hrozenkova.

„Také jsme viděli padat několik hvězd. Bylo to velice zajímavé. Jsme rádi, že jsme s sebou vzali i naše děti,“ uvedl Jaroslav Kocinec z Frýdku-Místku. Podle pověry by si člověk při pohledu na padající hvězdu měl něco přát, aby se mu to vyplnilo.

„Nestihla jsem to. Snad ještě nějaké hvězdičky uvidím,“ smála se Radmila Kamencová ze Zubří.

Spokojeni byli také astronomové. „Měli jsme štěstí. Byla krásná obloha, která se sice později zatáhla drobnými mraky, přesto jsme mohli sledovat několik desítek Perseid,“ pochvaloval si ředitel hvězdárny Libor Lenža.