VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti mají námitky vůči péči

Zlín – Nemocnice se nepostarala o naši babičku tak, jak měla, myslí si Naděžda Michálková z Kaňovic na Zlínsku. Neni to ojedinělé, podobných případů stížností na poskytnutou zdraotní péči řeší zlínská pobočka České lékařské komory přibližně patnáct ročně.

4.3.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Naše babička nastoupila začátkem ledna do Baťovy nemocnice s těžkými zažívacími potížemi. Po dvou týdnech pobytu na interně, kde se její stav nezlepšoval, byla přeložena na jiné oddělení. Tady vypadala docela dobře, ale asi po čtrnácti dnech nastal obrat. Babička najednou téměř nekomunikovala a byla dezorientovaná. Po několika dnech zemřela,“ popsala situaci své hospitalizované maminky paní Michálková. Má například dojem, že i přes vážné zdravotní potíže, nebyla pacientka řádně vyšetřena.

Nelíbil se jí ani přístup zdravotnického personálu. „Sestry sice daly mamince na stůl láhev s pitím, ale vůbec je nezajímalo, že není schopná si ji sama otevřít, natož nalít do sklenice,“ uvedla jeden z příkladů. Nespokojenost s péčí o svou příbuznou konzultovala paní Michálková s ošetřující lékařkou. Nikam dál svou stížnost nepostoupila.

Deník požádal nemocnici o vyjádření. „V případě této pacientky jsme neobdrželi žádnou stížnost na chování ošetřujícího personálu nebo léčebný postup. Pokud obdržíme oficiální stížnost, budeme se jí zabývat a o výsledku šetření budeme stěžovatele písemně informovat,“ uvedla její mluvčí Karla Havlíková.

Pokud má pacient nebo jeho příbuzný pocit, že něco není jak má být, může podle mluvčí Havlíkové situaci řešit s ošetřujícím lékařem, případně primářem oddělení, ve kterém je pacient hospitalizován.

„Pacient, či v případě souhlasu jeho příbuzní, mají právo na informace o zdravotním stavu a o své léčbě. To znamená, že mu ošetřující lékař dá odpověď například i na otázku, jaké léky a proč pacient užívá,“ upřesnila Havlíková. V případě nesouhlasu se lze obrátit také na vedení nemocnice. „Stížnost je možno podat písemně, ústně nebo elektronicky,“ doplnila.

V Baťově nemocnici si podle jejích slov lidé nejvíce stěžují na nedostatečnou komunikaci mezi lékařem, zdravotní sestrou a pacientem.

„Tento problém je celostátní a vedení nemocnice pracuje na tom, aby byl vztah mezi zdravotníky a pacienty rovnocenný,“ vysvětlila mluvčí. Jedním z faktorů, které k tomu mají dopomoci, je podle ní větší informovanost pacientů ze strany zdravotníků.

Mezi věci, které si pacienti a jejich příbuzní v krajské nemocnici naopak nejvíce chválí patří podle Havlíkové například vysoká odbornost tamních zdravotníků.

Pokud má hospitalizovaný člověk pocit, že v poskytované péči není něco v pořádku, má obecně tři možnosti. „Může se obrátit na vedení zdravotnické instituce, kde by měli mít oddělení stížností, oslovit zřizovatele nemocnice, kterým je v případě Baťovy nemocnice kraj, nebo zkontaktovat příslušnou zdravotní pojišťovnu,“ vyjmenoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Nevyvrací ani variantu obrátit se se stížností na lékařskou komoru.

„S připomínkami nebo stížnostmi občanů na zdravotnickou péči se setkáváme v minimálním množství,“ informoval mluvčí krajského úřadu Milan Plesar.

Na zlínské pobočce České lékařské komory si lidé stěžují například na nedostatečnou práci lékařů či ostatních zdravotníků nebo na konflikt s personálem.

„Podnět zaregistrujeme a následně jej řeší revizní komise,“ popsal předseda okresního sdružení komory Lubomír Nečas. Zlínská pobočka podle něj řeší okolo patnácti písemných stížností ročně. „Setkáváme se také s telefonickými nebo osobními připomínkami, ale ty se většinou vysvětlí,“ doplnil lékař. Pokud se vina na straně zdravotnické instituce prokáže, může být personál postižen napomenutím či pokutou.

„Při závažných pochybeních může dojít kupříkladu až k vyloučení lékaře z komory, což znamená, že nesmí nadále vykonávat svou praxi,“ poznamenal Nečas. Mimo výše uvedených možností, je podle něj možné podat stížnost na Ministerstvo zdravotnictví, v krajních případech na Polici ČR.

Autor: Gabriela Dvorníková

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ LÉKAŘI, Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, flexibilitu., Nabízíme: možnost zkráceného úvazku po dohodě se zaměstnavatelem, pružnou pracovní dobu, prémie, stravenky. Podpora vzdělávání v rámci oboru., Po zapracování možnost převzetí praxe. , První kontakt: telefonicky 739706045, e-mail: cermdana@seznam.cz nebo po telefonické dohodě osobní kontakt, ov. 16.3.2018. Pracoviště: Mudr. miroslav čermák, Smetanova, č.p. 1057, 755 01 Vsetín 1. Informace: Dana Čermáková, +420 739 706 045.

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha CNC frézy. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA CNC FRÉZY , Nástup možný ihned., Jedná se o práci v malém, přátelském kolektivu a v klidném pracovním prostředí. , Hlavní náplní naší činnosti je výroba vstřikovacích forem pro různá odvětví, ale hlavně pro automobilový průmysl. Nemáme sériovou výrobu a Vy tak máte možnost, se podílet na zajímavých projektech při práci, která není jednotvárná a při které můžete uplatnit svou seberealizaci. , Výhodou naší firmy je, že nemáme nepřetržitý provoz, jako ostatní velké společnosti., Dále nabízíme odměny při životních výročích, odchodu do důchodu, příspěvek při narození dítěte, příspěvek na stravování, možnost mimořádných odměn, odborná školení, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání. , Výše nabízené mzdy se odvíjí dle praxe, Kontakt : Životopisy zasílejte na e-mail: a.markova@almiplast.com Informace telefonicky na čísle 571 453 059, osobní kontakt možný po tel. domluvě, ov. 16.3.. Pracoviště: Almiplast s.r.o., 756 24 Bystřička. Informace: Alena Marková, +420 571 453 059.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 16 400 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři - silnoproud/slaboproud. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘI - SILNOPROUD/SLABOPROUD, Náplň práce: elektroinstalační a montážní práce, hrubé elektroinstalace, výroba rozvodnic, kompletační práce, spojení silnoproudu a slaboproudu, realizace inteligentních elektroinstalací, chytrých domů., Nabízíme: prémie v případě včasných realizací zakázek, stravenky, příspěvek na dopravu, První kontakt: telefonicky v pracovní dny 8:00 - 16:00 h. na čísle: 774 345 646, e-mailem na: info@iqbudovy.cz nebo osobně po předchozí domluvě v provozovně firmy Valašská Polanka 300, kulturní dům 2NP, prac. dny 08:00 - 16:00 h., ov. email 15.3.2018. Pracoviště: Iq budovy s.r.o. 01, 756 11 Valašská Polanka. Informace: Radim Křůpala, +420 774 345 646.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 1 Kč

Řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ředitelka základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rada města Valašské Meziříčí vyhlašuje KONKURS NA PRACOVNÍ MÍSTO ŘEDITELE/ŘEDITELKY, , Základní škola Valašské Meziříčí, Křižná 167, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 45211451, , POŽADAVKY: splněny předpoklady pro výkon funkce ředitele/ředitelky a odborná kvalifikace pro daný druh/typ školy/školského zařízení v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost problematiky organizace, řízení a financování ve školství a příslušných předpisů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě , , NÁLEŽITOSTI PŘIHLÁŠKY: přihláška ke konkursnímu řízení (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail), úředně ověřené kopie dokladů o požadované odborné kvalifikaci (vysvědčení o maturitní zkoušce nebo diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), doklad o celém průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci dalšího rozvoje organizace (max. rozsah 5 stran formátu A4), originál nebo úředně ověřenou kopii výpisu z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), popř. doklad o jeho vyžádání, originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele/ředitelky (ne starší 2 měsíců)., Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: od 1. srpna 2018, , Písemnou přihlášku a výše uvedené dokumenty zašlete nejpozději do 31. března 2018 na adresu: , , Městský úřad Valašské Meziříčí, Odbor školství, kultury a sportu, Ing. Stanislava Šnajdrová, Zašovská 784, 757 01 Valašské Meziříčí , Obálku označte heslem KONKURS.. Pracoviště: Město valašské meziříčí 03, Zašovská, č.p. 784, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Stanislava Šnajdrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cenu za nejlepší herecký výkon na 40. ročníku divadelní přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí převzal Jan Géryk ze souboru NJ feat. Uhřík; Valašské Meziříčí, 16. a 17. března 2018
3

Skončilo čtyřicáté Setkání divadel, nejoblíbenější byl soubor Tom a Jeff

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Házenkáři Zubří zbořili komplex Karviná a potvrdili vedení v extralize

Důležitý krok k ovládnutí základní části extraligy udělali v neděli házenkáři Zubří. Lídr soutěže potvrdil svou roli i na půdě Karviné a ukončil její sérii sedmi zápasů bez porážky. Naopak výhrou 28:23 prodloužili svou šňůru úspěchů na šest v řadě.

Octavie sestřelila na křižovatce superb ze silnice

FOTO Z MÍSTA / Lehkým zraněním a škodou 812 tisíc korun skončila dopravní nehoda, která se stala v sobotu v půl deváté ráno na hlavním tahu v Zubří.

Nejlepší hňápané zelé připravila Kateřina Baďurová

Oblíbená soutěž o najlepší hňápané zelé se uskutečnila v sobotu v restauraci Na Moštárně ve Vsetíně. Již posedmnácté ji zorganizovali členové Spolku pro zachování valašských tradic. Vzorků domácího kysaného zelí se letos sešlo devětadvacet. 

Archeologové objevili novověkou pajtu i část původního krásenského náměstí

Několik zajímavých a cenných objevů si v minulém roce na své konto připsalo archeologické oddělení Muzea regionu Valašsko. Prvním pozitivním výzkumem bylo odkrytí panské pajty na kopci Humenec u Hutiska-Solance, na kterém spolupracovalo také rožnovské Valašské muzeum v přírodě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT