Částečně ho dotuje Evropská unie a částečně jdou peníze z rozpočtu České republiky. Oslovení ředitelé si nemůžou projekt vynachválit. Někteří z nich však nerozumějí, proč nedostávají ovoce i žáci druhého stupně.

„Rodiče to velice přivítali, i já jsem s tím maximálně spokojená,“ pochvalovala si Šárka Kršiaková, ředitelka Základní školy Korytná na Uherskohradišťsku.

Dodala, že do korytenské školy už tři měsíce distributor vozí jednou týdně kousek ovoce. „Dojede pravidelně o půl desáté, akorát na svačinu. Děti dostávají jablíčka, ovocné nebo zeleninové šťávy, nedávno měly i okurku. Všechno sní, nikdy nic nezbude,“ podotkla Kršiaková.

Po vitamínových svačinách se vždy zapráší také na 1. Základní škole v Napajedlích. „I děti, které normálně třeba zeleninu moc nejí, rády posvačí i mrkev,“ poukázala tamní ředitelka Dana Pospíšilová.

S tím souhlasí i zástupkyně ředitele na Základní škole Horní Lideč na Vsetínsku Gabriela Daňková. Školáci tu dostávají zdarma ovoce jednou za dva týdny. „Vím, že i děti, které ovoce moc nemusí, vyfasují sáček s banány a sní ho na posezení,“ uvedla Daňková.

Hlavním důvodem, proč se ředitelé rozhodli zapojit do tohoto projektu, je snaha vést své svěřence ke správným životním návykům.

Potvrdil to například ředitel Základní školy Tupesy na Uherskohradišťsku Štěpán Kubiš. „Chceme navodit dětem cestu ke zdravému stravování a lepšímu životnímu stylu,“ poznamenal Kubiš.

Dodal také, že nerozumí tomu, proč dostávají ovoce jen děti do páté třídy. „Rodiče to mrzí, ale nedá se s tím nic dělat,“ povzdechl si.

Tuto otázku si prý někdy pokládají i sami žáci druhého stupně. „Pár šesťáků už se na to ptalo. Museli jsme jim to nějak vysvětlit,“ přiblížila Daňková.

Některé oslovené školy si situaci vysvětlují jinak. „Osobně si myslím, že starší děti by si toho nevážily, nevím. Menší děti jsou lepší,“ míní například vedoucí školní jídelny na Základní škole Rokytnice na Vsetínsku Zdeňka Kratochvílová.

Ztotožnila se s ní i ředitelka 1. Základní školy v Holešově Jarmila Růžičková. „Kdyby ovoce dostávali taky, byla by půlka jablek před školou,“ pousmála se Růžičková.

Že jsou mladší děti tvárnější, potvrdila i Lucie Veverková, vedoucí oddělení pro ovoce, zeleninu a víno ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který má nad projektem kontrolu.

„Je to zacíleno na žáky od šesti do deseti let, tudíž to přibližně vychází na první až pátou třídu. V tomto věku jsou děti ještě tvárnější a daleko více se přizpůsobí snahám osvojit si návyky zdravého životního stylu než starší děti,“ poznamenala Lucie Veverková.

Na to, že české děti dostávají ovoce zadarmo, přispěla Evropská unie 53 miliony korun, dalších 20 milionů korun doplácí Česká republika. Projekt Ovoce do škol má trvat do skončení letošního školního roku.

Veronika Vágnerová