Lidé měli možnost zhlédnout ukázky různých plemen ovcí, způsob, jakým se ovce stříhají a také zpracování vlny, spřádání, tkaní či plstění.

K vidění byla dále zemědělská technika a na své si přišli také gurmáni, protože nechyběla ani ochutnávka devíti různých specialit z jehněčího a skopového masa, jak je připravil kuchař Ivo Tydlačka. „Našim cílem je dostat jehněčí maso do podvědomí lidí a dát jim příležitost si ho vyzkoušet. Chov ovcí a s ním spojené zpracování masa i vlny totiž k Valašsku už tradičně patří,“ přiblížil Josef Radílek, ředitel Agrární komory Valašska, která se na pořádání Ovčáckého dne podílela.

Návštěvníci nebyli ochuzeni ani o bohatý doprovodný program. O ten se postarali především muzikanti ze Slovenska. Po celý den zpříjemňovala atmosféru svými hudebními a pěveckými vstupy čtveřice hudců, která si říkala Nebeská Muzika z Terchovej.

Svoje umění na fujary, trombity, pastýřské rohy či gajdy předvedli Lubo Párička, Martin Brxa, Pavol Štefánik a Jozef Mikolašek. Diváci mohli také vidět, jak mistrně ovládají pastýřské biče Martin Brxa a Juraj Hrabovský. V programu vystoupily také moravské soubory Ovčák a Jaloveček z Hovězí. Diváci měli možnost zasoutěžit si například v pojídání halušek.

„Je to paráda,“ nešetřil chválou jeden z návštěvníků Jarek Kratina. „Já jsem zaměřený na stroje, takže se mi hodně líbí ukázka techniky, ale také skvělý je celý program, ukázky krojů i řemesel,“ doplnil Kratina.

S průběhem akce byl spokojený také starosta Prlova Ladislav Gargulák. „Vyšlo nám počasí, takže přišli lidé a jsou spokojení,“ konstatoval Gargulák. Podle něj je prlovská akce obdobou podobných událostí v jiných regionech. „Například v Kroměříži mají dožínky, ve Zlíně Perlu Zlínska na Slovácku zase víno. Valašsko se pokouší nalézt kořeny v ovcích, protože tady patří k tradici,“ řekl starosta.

Kromě obecního úřadu v Prlově se na akci podílel také Zlínský kraj, Agrární komora Valašska či Zemědělský svaz ČR. Podívat se a také ochutnat některé ze specialit přijeli také ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a senátorka Alena Gajdůšková. „Paní senátorka zvažovala, že naši akci „vyveze“ i na dny Zlínského kraje do Štrasburku,“ uzavřel starosta Gargulák.