Po Beskydech chodí polonahý i v zimě. Vyléčený bez léků, říká v 69 letech
Ján Čupa patří k turistům chodícím pravidelně na Lysou horu. Oproti ostatním je nepřehlédnutelný na první pohled. Vždycky totiž chodí svlečený do půl těla. A to i v těch největších mrazech.
Polehku oděný chodí bývalý horník na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd už od roku 2011. „Tenkrát jsem se ke konci roku dostal do psychické deprese, která mě trápila asi tři a půl měsíce. Když manželka zjistila, že se něco děje, tak mi navrhla, ať si zajdu aspoň na Lysou horu, že se z té televize zblázním. Já už jsem ten televizní program ani nevnímal, a tak jsem na Lysenku vyrazil. I když jsem neplánoval, že půjdu ještě podruhé, ráno už mě to tam zase táhlo,“ vrátil se Ján Čupa ke svým začátkům.
Tři dny chodil na Lysou v bundě, další čtyři už jen v tričku.
„Byl jsem propocený jako myš. Osmý den jsem tak vyrazil bez trička, a tak to zůstalo dodnes. A za týden bez lékařů, bez léků jsem byl dá se říct vyléčený. Během pár týdnů skončily problémy s dýcháním, bolesti kloubů atd.“
Nikdy jsem nic nedělal násilím
Ján Čupa přitom nic neplánoval, neznal nikoho na světě, kdo by polonahý chodil po horách.
„Začal jsem naslouchat, co tělo chce a hlava dovolí. Nikdy jsem nic nedělal násilím a nechtěl se předvádět. Další zimu už jsem polonahý chodil po Tatrách. Stal jsem se tam velice častým návštěvníkem,“ popsal Čupa s tím, že následně se o něj začala zajímat média.
„Televize, noviny, časopisy, rádia, nikdy jsem je neodmítnul, vždy mluvil pravdu a nevymýšlel jsem si. Také dodnes je beru jako přátele, protože nikdy o mě nic špatného nenapsala,“ konstatoval.
Kurz otužování? Nedal bych za něj ani pětikorunu
Ján Čupa svým příběhem inspiroval hodně lidi, jak po psychické stránce, tak i v otužování.
„I když jsem byl pozván na různé besedy a natáčení v televizi, nikdy jsem nepožadoval žádné odměny, pokud mi je nabízeli, tak jsem je nepřijímal. A tak na různých besedách se bavím s lidmi jako s přáteli, a ne jako s klienty,“ zdůraznil.
„Tomu, kdo chce začít s otužováním, doporučuji, ať to dělá jen tak, co mu tělo i hlava dovolí. Nedoporučuji žádné kurzy za velké tisíce, kde vás naučí dýchat a budete otužilci. Každý člověk je originál, má dýchat tak, jak tělo vyžaduje a nejlépe klidně a pomalu. Ani horolezce, kteří zdolávají osmitisícovky, nikdo v kurzech neučí dýchat. V současné době se otužování stává velkým trendem, což je krásné, ale někteří to zneužívají ve svůj prospěch a lidi jen obírají o peníze,“ ohradil se Čupa.
„Já bych za takový kurz nedal ani pětikorunu. Za cenu kurzu mohu pobývat týden i čtrnáct dní v Tatrách, což si užiji mnohem lépe,“ podotkl.
Každý rok na EKG
Metylovický horal oslaví v lednu 69. narozeniny a díky otužování se cítí velice zdráv. „Získal jsem tisíce skvělých lidí a fanoušků, s kterými se denně bavím jako s přáteli. V současné době mám fanoušky minimálně ve sto státech světa, o kterých vím.“
Lidem, kteří chtějí začít s extrémním otužováním, Čupa doporučuje, aby každý rok chodili na vyšetření EKG.
„Těm, kteří nebudou mít problém, se zdraví ještě zlepší. Já jsem také pod kontrolou. Jsou lidé, kteří svlečení nezvládnou, a tak se otužovat mohou i v tričku,“ ubezpečil Čupa.