K žádnému konfliktu mezi padesátkou neonacistů a sto padesáti anarchisty ale nakonec nedošlo. Policie pouze zabavila několik nebezpečných předmětů a sedmnáct extremistů rozvezla na policejní služebny.

„Většina z nich totiž nebyla schopna prokázat svoji totožnost,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Mezi zabavenými předměty se podle ní objevili nože, praky, pyrotechnika, teleskopický obušek a dokonce plynová pistole.

„Ve křoví a pod schody v Otrokovicích se našly kameny a tyče, které byly podle všeho nachystány pro případ, že by došlo ke střetu,“ doplnila.

Důvodem k rozsáhlým policejním manévrům byl pochod skinheadů, avizovaný právě na sváteční den. Přestože neonacisté od radnice nezískali povolení k jeho uspořádání, očekával se příjezd alespoň části z nich.

Obyvatelé Otrokovic zaznamenali první známky policejní akce přibližně v půl jedenácté, kdy strážci zákona začali kontrolovat všechny řidiče jedoucí do města.

„Policisté kontrolovali přijíždějící auta a od půl druhé odpoledne asi na hodinu z preventivních důvodů uzavřeli Otrokovice a do centra se dostali pouze lidé, kteří zde mají trvalé bydliště,“ upřesnila Bartíková.

Dopravní policisté, příslušníci v zásahových uniformách, těžkooděnci, členové antikonfliktního týmu, ale i detektivové v civilu byli rozeseti na všech strategických místech v centru města. Jejich největší koncentrace byla patrná v okolí vlakového nádraží.

„K dispozici byli psovodi, jízdní policie, brněnská speciální pořádková jednotka a další policejní složky. Celou situaci sledoval také vrtulník letecké služby,“ vyjmenovala policejní mluvčí.

Nejpočetnější, asi třicetičlenná skupinka pravicových radikálů, se mezi polednem a druhou hodinou odpolední pohybovala v prostorách vlakové stanice.

„Přestože byl náš pochod odvolán, rozhodli jsme se přijet a ukázat, že umíme dodržet slovo,“ řekl jeden ze skinheadů. Kolem čtrnácté hodiny se neonacisté přesunuli vlakem do Zlína do jedné z tamních restaurací.

Přibližně ve stejném čase se v městském parku nedaleko nádraží shromáždilo na sto padesát anarchistů a příznivců hnutí Antifa. Hlavním motivem jejich sešlosti bylo případný neonacistický pochod znemožnit.

„Prostě něco takového v Otrokovicích nechceme,“ vysvětlil jeden z anarchistů. Levicoví extremisté strávili v parku v poklidu zhruba dvě hodiny, a poté se na popud starostky města Radoslavy Matuszkové pod dohledem desítek ostražitých policistů pomalu rozešli.

Obyvatelé Otrokovic byly všudypřítomnými policisty většinou zaskočeni. „Vůbec nevíme, co se to děje. Vyšly jsme si s kamarádkou na procházku po městě a všude narážíme na policii. Nevím, jestli je vůbec bezpečné se tady pohybovat,“ řekla dvaašedesátiletá otrokovičanka Iva Horňáková.

Někteří místní ale o chystané akci věděli a přišli se podívat. „U nás v ulici projde jedna babka za den, tak jsem si řekl, že se přijdu podívat, co se bude dít,“ prozradil třiasedmdesátiletý Stanislav Vodica. V parku, kde se seskupili anarchisté proseděl několik desítek minut. „Nic se zatím vlastně nestalo, ale třeba tady mého známého policisté osmkrát legitimovali,“ do­dal.

Pravicoví extremisté si podle slov policejní mluvčí vybírají Otrokovice za cíl svých pochodů poměrně často, neboť tam působí početná skupina anarchistů. „Shromáždění téměř vždy provázejí nebezpečné potyčky obou skupin,“ dodala Bartíková. Jedno z největších a nejrizikovějších setkání se podle ní v tomto městě uskutečnilo v lednu 2007.