Starostové i kněží v kraji jsou s prohlídkami s průvodcem spokojeni. Připojit se má Kroměříž, Rožnov i Luhačovice

Konkrétně na Valašsku novinku inicioval farář Jiří Polášek, který v rožnovském kostele Všech svatých působí. S projektem má totiž dobré zkušenosti ze své farnosti v Zašové.„Kostel Navštívení Panny Marie v Zašové je významným poutním místem. Letos jej navštívilo o víkendech v doprovodu průvodce přes tisícovku lidí. Je to výborná věc. V Rožnově bych byl rád, aby projekt fungoval po celý týden. Město je turisticky známější a náměstím proudí spousta lidí,“ vysvětlil Polášek.

Otevřené brány si velice chválí i František Sedláček, děkan ve zlínské části Štípa. Tamní Poutní chrám Narození Panny Marie nabízel možnost prohlídky letos druhým rokem. A počet návštěvníků prý vzrostl.„Hlavním přínosem je, že se lidé seznámí s památkou i s tím, jak vůbec farnost žije a funguje. Že funguje z darů a dotací,“ poznamenal Sedláček s tím, že výhodou štípského kostela je jeho blízká vzdálenost od vyhledávané Zoo Zlín v Lešné. „Přes sezonu přicházeli návštěvníci každý den,“ doplnil.

V Uherském Hradišti jsou kostely dva. Církevní památka na Masarykově náměstí, kostel svatého Františka Xaverského, přivítala podle tamního kněze Jana Turka v tomto roce 926 skupinek. O prohlídky se postaralo osm průvodců, kteří jim věnovali 930 hodin.Hradišťský Starosta Květoslav Tichavský by rád zapojil v budoucnu do projektu i františkánský kostel. „S prohlídkami jsou lidé maximálně spokojeni. Mrzí nás, že františkánský kostel zatím této možnosti nevyužil. Průvodci mají ale obavy z případných krádeží,“ objasnil starosta.

Helena Dobešová, jež provází zájemce v holešovském kostele Nanebevzetí Panny Marie, potvrdila, že opatrnost je na místě. Sama vždycky zamyká bránu památky, aby se do ní kromě skupinky návštěvníků nikdo nedostal.„Musím si to pohlídat. Ale jinak mám z Otevřených bran velice dobrý pocit. Lidé jsou zvídaví a mě jako důchodkyni přinesla možnost řadu příjemných setkání. Návštěvníci, kteří k nám zavítají po letech, jsou většinou dojatí a já s nimi. Například Černá kaple totiž není běžně veřejnosti přístupná,“ zdůvodnila průvodkyně. Podobně jako ona si mohlo díky projektu přivydělat letos ve Zlínském kraji sto dva osob.

Krajský radní pro kulturu Jindřich Ondruš ujistil, že peníze na Otevřené brány jsou navrženy v krajském rozpočtu i pro příští rok. „Letošní návštěvnost byla impozantní. Projekt je výhodný pro všechny strany. Kraji zvyšuje návštěvnost, obcím možnost zaměstnat lidi a farnostem seznámit neznalé se symbolikou,“ dodal Ondruš.V příštím roce se mají do projektu Otevřené brány zapojit kromě rožnovského kostela Všech svatých i kostel svaté Rodiny v Luhačovicích a kostel Blahoslavené Panny Marie v Kroměříži.