Informace o historii kostela, rožnovské farnosti, ale také o městě Rožnov pod Radhoštěm a jeho turistických zajímavostech, to vše vyhledávají návštěvníci v tamním kostele Všech svatých.

Od května až do září se o ně stará osm průvodců z řad farníků. Nabízejí výklad nejen v češtině, ale také v angličtině a němčině.

„Za měsíc červen využilo průvodcovských služeb v našem kostele celkem dvanáct set padesát návštěvníků, z nichž dvaaosmdesát byli cizinci z Polska, Holandska nebo Německa,“ uvedl k projektu rožnovský duchovní správce otec Jiří Polášek.

Podle jeho slov návštěvníci vítají možnost získat při návštěvě svatostánku také zajímavé informace. „Jsou za výklad vděční. Dozvědí se o historii naší farnosti a kostela Všech svatých. Kostel se tak otevírá širší veřejnosti a jsme moc rádi, že tuto příležitost kladně hodnotí nejen turisté, ale i obyvatelé města,“ doplnil otec Polášek s tím, že Rožnov pod Radhoštěm se do projektu Otevřené brány zapojil poprvé.

Jiří Polášek je zároveň duchovním správcem farnosti v Zašové. Tam mohou lidé navštívit kostel Navštívení Panny Marie a také využít služby průvodce.
Nespočet návštěvníků přivítali letos i ve Velkých Karlovicích. Do projektu Otevřené brány je zapojený zdejší kostel Panny Marie Sněžné.

„Pokud přeje počasí, příkladem může být třeba tato sobota, zavítá k nám do kostela i více než dvě stě lidí za jediný den. Často přijedou celé autobusy návštěvníků,“ potvrdil duchovní správce karlovické farnosti Jaroslav Batóg.

Na návštěvníky vždy čeká průvodce, který je roubeným dřevěným kostelem ochotně provede a přiblíží zájemcům jeho historii. „Spolupracujeme také s pracovníky nedalekého Karlovského muzea,“ doplnil Batóg. Karlovický kostel je návštěvníkům přístupný po celý týden kromě pondělí. „To je změna oproti loňsku, kdy byl veřejnosti otevřený pouze o víkendech,“ řekl Batóg.

Smluvní a technické náležitosti projektu Otevřené brány schválila Rada Zlínského kraje v roce 2009. Cílem projektu je zpřístupnit bohatý fond kulturních památek církevní povahy, zejména umělecky cenných kostelů. Tím se zároveň rozšířila nabídka atraktivních míst cestovního ruchu ve Zlínském kraji se zaměřením na rozvoj všeobecné vzdělanosti a duchovní kultury a posílení kulturně-historického sebeuvědomění obyvatel kraje.

Vloni využilo příležitosti prohlédnout si s asistencí průvodce některou církevní památku ve Zlínském kraji sedmdesát šest tisíc lidí. „Kdysi bylo samozřejmostí, že kostely byly otevřené denně a zastavovali se v nich nejen věřící lidé k modlitbě,“ uvedl před časem k projektu Otevřené brány olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zlínský kraj a jeho města a obce spolupracují na projektu právě s Arcibiskupstvím olomouckým.

Podle Graubnera i dnes navštěvují svatostánky i lidé, kteří se za věřící nepovažují. „Hledají klid a vnitřní harmonii. Jiné přitáhne třeba touha po poznávání, zvláště o dovolených a prázdninách,“ dodal arcibiskup.