Strany se rozcházejí ve dvou zásadních bodech. Společnost Synot požaduje po radnici měsíční nájem ve výši čtyřiadevadesát tisíc korun bez DPH. Město si nechalo udělat znalecký posudek, který říká, že výše měsíčního nájmu budovy odpovídá šestasedmdesáti tisícům bez DPH.

Druhým nesouladem je doba nájemní smlouvy. „Požadavek Synotu je pět let. Za nás je bezpečná délka tři roky s výpovědní lhůtou šest měsíců,“ uvedl na posledním zastupitelstvu místostarosta Rožnova Jan Kučera.

Zastupitelé debatovali o tom, zda své podmínky Synotu předloží. Někteří návrh podpořili, jiným přišel nesmyslný.

„Přijde mi vtipné, že budeme doporučovat něco, s čím protistrana naprosto nesouhlasí. Chtějí jinou výši nájmu i jinou fixaci doby nájmu. Proč ta debata tady v této podobě vůbec je?“ tázala se zastupitelka Markéta Blinková.

Zastupitel Jaromír Koryčanský upozorňoval, že pokud Rožnov o Společenský dům přijde, bude mít město velký problém.

„Máme nějakou jinou alternativu, kde se budou konat kulturní akce, než si postavíme vlastní kulturní dům? To může trvat i osm let. Kde Rožnováci budou po tu dobu? Myslím si, že stojí za zvážení tyto věci přehodnotit a respektovat nabídku Synotu,“ vyzval Koryčanský.

Akce se přesunou do skanzenu i kina

Ředitelka T klubu Kulturní agentury a zastupitelka Lenka Vičarová spočítala, že například v roce 2016 pořádal T klub ve Společenském domě sedmadvacet akcí. Podobné množství je naplánované i na rok 2018.

Část z nich se bude muset přesunout do Janíkovy stodoly ve Valašském muzeu v přírodě, část do kina Panorama, koncerty do sálu základní umělecké školy.

„Co nebude možné dělat, jsou plesy. Ty se konají v době, kdy kapacity hotelů jsou plně obsazeny, a tak nám neumožní si jejich sály pronajmout,“ podotkla Vičarová.

Někteří zastupitelé nejenže doporučovali Synotu vyhovět, ale také ještě zvážit již uzavřenou kapitolu s vybudováním kasina namísto stávající restaurace.

„Vrátím se s kacířským návrhem. Zastupitelé města sice schválili, že kasino ve Spoláku být nemůže, když se ale podívám do návrhu Synotu z února, tak se praví, že nájem druhé poloviny budovy by byl za symbolickou korunu. Vezměme rozum do hrsti a uvažujme i o této variantě,“ navrhoval zastupitel Alois Vychodil.

Synot svůj postoj měnit nehodlá

Asi po hodinové debatě se zastupitelé jedenácti hlasy usnesli, že Synotu předloží nabídku na měsíční nájem 76 tisíc korun po dobu čtyř let. Synot však ze svých podmínek ustoupit nehodlá ani nadále.

„Na našem postoji se nic nemění,“ reagovala stručně mluvčí společnosti Magda Pekařová. Město má v plánu se Synotem ještě jednat.