„Dopadlo to úžasně, nádherně, ty pocity jsou momentálně velká radost, velké nadšení a velké díky Lhoťanům, protože bez nich by vítězství nebylo. Trochu se nám to křížilo s Gulášfestem, jenž probíhal v našem sportovním areálu, takže část obyvatel fandila na dálku tam, a do Luhačovic přijelo zhruba 150 spoluobčanů,“ prozradil Deníku starosta Ostrožské Lhoty Roman Tuháček.

Stuhy krajských vítězů Vesnice roku rozdávali u šampiona soutěže v Ostrožské Lhotě
VIDEO: Stuhy krajských vítězů Vesnice roku rozdávali v Ostrožské Lhotě

Účastníkem vyhlašování v Luhačovicích byl i Lhoťan Stanislav Dufka, jenž přímým přenosem přenášel na Facebook vyhlašovací ceremoniál z lázeňského města.

„Paráda. Tajně jsem doufal, že zvítězíme a vyšlo to. Jsem rád, že můj přenos Lhoťané sledovali na Gulášfestu a mohli se tak s námi radovat na dálku,“ dodal Stanislav Dufka.

Podívejte se na fotogalerii z vyhlašování soutěže Vesnice roku v Luhačovicích:

Vesnice ze Zlínského kraje patří v celostátním kole soutěže pravidelně k těm nejúspěšnějším. Odtud jich mezi celkovými vítězi od roku 1995 najdeme s Ostrožskou Lhotou hned sedm - Liptál, Lidečko, Komňa, Kateřinice, Kašava, Dolní Němčí, Ostrožská Lhota, což je nejvíc ze všech krajů České republiky.

Okres Uherské Hradiště je se třemi celorepublikově vítěznými obcemi vůbec nejúspěšnějším. Naposled ze Zlínského kraje zvítězilo před pěti lety Dolní Němčí.

Oslavy vítězství v  soutěži Vesnice roku 2018, trvaly v Dolním Němčí dlouho do noci.
Radost v Dolním Němčí nebrala konce

V celé zemi se letos do soutěže přihlásilo 175 obcí, stejně jako loni. Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, a to ve spolupráci s jednotlivými kraji a dalšími úřady a organizacemi. 

Prohlídka Ostrožské Lhoty v roce 2022.
Ostrožská Lhota je největší ze Lhot v naší zemi

Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Snahou je také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.