Ve Valašském Meziříčí uvidí pestrobarevnou světelnou show už pět hodin před silvestrovskou půlnocí. Těšit se na ni mohou tedy i děti.

„Ohňostroj začne v sedm hodin večer, potrvá osm minut a světelné efekty doplní hudební podklad,“ prozradil Vlastimil Kocourek z pyrotechnic­ké firmy.

Diváci se mohou těšit na kombinaci různě barevných efektů v podobě římských svící či kulových pum, které se budou odehrávat ve výšce až šedesáti metrů. To vše za doprovodu řízné rockové muziky.

Samotný silvestrovský program se ale na náměstí rozběhne už v sedmnáct hodin, kdy přijdou ke slovu soutěže a dětská diskotéka.

„Ve tři čtvrtě na sedm pronese starosta Jiří Částečka své novoroční přání a potom už nastane čas pro ohňovou show,“ doplnil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Podle něj dříve město pořádalo i půlnoční ohňostroj, ale z úsporných důvodů, a také kvůli množství soukromých produkcí od něj upustila.

„Letošní večerní ohňostroj nás přijde na pětapadesát tisíc korun,“ prozradil Beneš.

Stejným ohňostrojem jako ve Valašském Meziříčí vstoupí do nového roku s úderem půlnoci také v sousedním Vsetíně.

„Bude to také definitivní tečka za rokem, ve kterém jsme si připomínali sedmisté výročí od první písemné zmínky o našem městě,“ zdůraznila vsetínská mluvčí Eva Stejskalová.

Oslavy Silvestra ve Vsetíně se již tradičně odehrají před městským úřadem a na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti.

„Pro ně bude opět připraven pohádkový Silvestr, který začne v sedmnáct hodin a vyvrcholí ohňostrojem sestaveným na hudbu z muzikálu Mrazík,“ přiblížila Květa Nepožitková z odboru kultury vsetínské radnice.

Program pro dospělé pak začne v deset večer, kdy živým vystoupení cimbálové muziky Vsacan. Před půlnocí si účastníci společných oslav vyslechnou duchovní slovo a po přípitku se starostkou Květoslavou Othovou a české hymně bude následovat novoroční ohňostroj. Závěr silvestrovských oslav bude patřit diskotéce.

Netradičně až na první lednový den připravují společné přivítání roku s devítkou na konci v Zubří.

„Děláme to tak už třetím rokem a stalo se to poměrně oblíbenou akcí. Vloni se v centru obce sešlo patnáct stovek lidí,“ přiblížil místostarosta Zubří Vladimír Krupa. Podle jeho slov nebude chybět ani ohňostroj, který letos radnici vyjde zhruba na třicet tisíc korun.

„Rozzáří se o půl šesté večer, hned poté co si lidé vyslechnou novoroční přání starosty města a pana faráře,“ prozradil Krupa.

V dalších městech na Valašsku – Rožnově pod Radhoštěm, Karolince a Kelči – si lidé budou muset najít silvestrovské vyžití jinde. Jednotlivé radnice totiž pro své obyvatele žádné společné oslavy nechystají.

„Ne každému tyto akce vyhovují, proto je těžké je organizovat. Pro obyvatele města místo Silvestra chystáme setkání u živého betléma přesně v poledne na Štědrý den,“ uvedl například starosta Kelče Stanislav Pitrun.

Podle Kristýny Plánkové z informačního centra obecního úřadu v Karolince si obyvatelé města mohli vychutnat ohňostroj například na Mikuláše či při Vánočním jarmarku a živém betlému.

„Na silvestrovskou půlnoc to u nás zvykem nebývá,“ poznamenala Plánková.

Stejným způsobem se k Silvestru staví také v Rožnově.

„Neplánujeme ani ohňostroje, ani setkání na náměstí. Lidé ve městě ale mají možnost zavítat například na zimní stadion, kde se připravuje Silvestr na ledě,“ uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.