Úly budou vyřezávat, impregnovat a kolorovat v rámci řemeslných dílen, které se budou konat u známého Salonu U Willyho. První je naplánována na 6. a 7. dubna. „Zapojit se může každý, kdo bude chtít," zve na duben do Pulčína ochránce přírody Milan Orálek.

Kláty jsou vyrobené z topolů, které silničáři museli pokácet podél cest v okrese kvůli zajištění bezpečnosti provozu. Vysoké jsou dva metry a široké kolem šedesáti centimetrů. Na Pulčíně jich bude stát nejméně patnáct. „Bude tam dvanáct měsíčků a třináctý bude jejich šéf, kdysi obávaný Měsíc československo- -sovětského přátelství. Protože nemáme duté topoly většího průměru, budou otvory na včelí rámečky jen u dvou největších. Ty pak nabídneme k odkupu včelařům," slíbil Orálek.

Kláty předpřipravil řezbář Martin Cigánek. Prací na nich strávil tři týdny. „S ochránci spolupracuji už řadu let, úly jsme společně vyřezávali už na Pustevnách a na Kohútce. V předchozích řemeslných dílnách jsme jich s dalšími kolegy za účasti veřejnosti již vyrobili kolem třiceti a část z nich už včelařům slouží," vypočítal řemeslník z Poteče, autor totemu, který už několik let stojí před Salonem U Willyho.

Pulčín je totiž od třicátých let minulého století skutečnou Mekkou moravského trampingu. „Mám vztah k přírodě a její ochraně, navíc bratr je včelař, takže jsem rád, že jsem se mohl do výroby klátových úlů zapojit, vždyť průměrný věk včelařů je kolem sedmdesáti let, a proto je třeba včelařství i touto formou propagovat," poznamenal řezbář z Poteče.