O přivítání a úvod oslav se postarala Libuše Paloušová, starostka obce Loučka, jejíž místní částí v současné době osada Lázy je. Duchovní slovo při následné mši pod širým připojil farář z nedalekých Kateřinic Miloslaw Jelinek.

Program poté pokračoval vystoupením souboru Zvonky dobré zprávy z Kateřinic, valašskými tanci potěšili desítky přítomných členové souboru písní a tanců Bača z Valašského Meziříčí.

Návštěvníci si mohli rovněž prohlédnout výstavu dobových fotografií v místní historické modlitebně. Exponáty dodali ze svých soukromých archivů sami starousedlíci v osadě Lázy.

První písemná zmínka o Lázech se datuje do roku 1763. „Pojmenování Lázy vzniklo od slova láz. Což byl pozemek, který vždy zůstal po kácení lesa," připomněla Libuše Paloušová.

Už v roce 1794 byl na Lázech devatenáct rodinných domků a trvale zde žilo 122 obyvatel. „V roce 1980, kdy Loučka byla střediskovou obcí a odtrhly se od ní Kunovice, Podolí a Police, Lázy zůstaly dál přičleněny jako její místní část," přiblížila další úsek dvousetpadesátileté historie Libuše Paloušová.

V současné době je na Lázech čtyřicet sedm popisných čísel a trvale se zde hlásí 87 obyvatel. „Tento počet se o víkendech a svátcích zvyšuje. Přijíždějí totiž chataři a chalupáři, kteří zde mají domky," vysvětlila starostka Loučky.

Podle jejích slov je velikou předností dnešní Loučky velmi aktivní osadní výbor, který pro místní i hosty připravuje celou řadu sportovních a kulturních akcí.

Jeho předsedkyní je Iveta Vyvlečková. „Na Lázech žiji už čtyřicet devět let. Jsem vlastně zdejší rodačkou," prozradila na sebe Iveta Vyvlečková.

Netajila, že postupem času se i osada Lázy mění. Lidé přicházejí i odcházejí. „Musím přiznat, že z našeho silného ročníku už zde zbyly možná jen čtyři rodiny. Dá se říci, že dnes chybí omladina," netajila předsedkyně osadního výboru. Živou nadějí pro budoucnost Lázů jsou ale v jistém smyslu právě početní chataři a chalupáři. Řada z nich se totiž postupně do osady stěhuje k trvalému pobytu.

Podle Ivety Vyvlečkové je život na Lázech zejména v posledních několika letech velmi pestrý. Je to z velké části právě díky aktivitě členů osadního výboru. „Pořádáme celou řadu akcí. Od vítání jara, přes dětský den, výšlap na Hostýn, drakiádu či škračení vajec až po kácení máje nebo rozsvěcení vánočního stromu," vyjmenovala z bohatého kalendáře akcí Iveta Vyvlečková.

Vůbec největší akcí byla pro výbor právě sobotní oslava 250. výročí Lázů, která se velmi vydařila. „Dneska je to super. Mnozí lidí, co od nás odešli, se dnes vrátili. Zavzpomínali na dobu, kdy tady žili," neskrývala radost Iveta Vyvlečková.

Nejbližší akce čeká na obyvatele Lázů již v září. Uskuteční se pátý ročník tradičního výšlapu na Hostýn.