Rozhodl se tak poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká znovu otevřela případ jeho údajné korupce. „Já jsem se tak rozhodl proto, aby toto vyšetřování bylo pro veřejnost, pro vás pro všechny nezávislé,“ uvedl Čunek.

Rezignaci lidoveckého předsedy označila vsetínská starostka Květoslava Othová za politickou vraždu . „Z průběhu i načasování celé kauzy je zřejmé, že byla uměle vykonstruována s jediným cílem -z nedůvěry hodnit pana Čunka a donutit jej k odchodu ze svých politických funkcí,“ řekla Othová.

Zarážející je podle ní to, že celé vyšetřování doprovázely úniky z trestního spisu včetně informací, jejichž zveřejnění je trestné. „Nebývá než se ptát, komu a proč stál Jiří Čunek za tuto likvidační kampaň,“ uvedla vsetínská starostka s tím, že kauzu vnímá jako precedens.

„Vyzývám proto k odchodu všechny politiky, kteří kdy brali sociální dávky, ač měli postavené domy či úspory na vkladních knížkách, všechny, kteří jezdí městskou hromadnou dopravou zdarma, ač berou královské platy, nebo kteří bydlí v nájemních bytech s dotovaným nájemným, ač jsou jejich příjmy nadprůměrné,“ prohlásila Othová.

Předseda lidovců ve Zlínském kraji Jiří Stodůlka byl Čunkovým rozhodnutím překvapen. „Na druhou stranu bude mít teď čas dořešit svůj případ. Já věřím, že se dokáže očistit,“ sdělil Stodůlka.

Jako důsledek velkého tlaku vidí Čunkův odchod z vlády poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka. „Možná mohl se svým rozhodnutím počkat do úterý, ale takový tlak by málokdo vydržel,“ řekl Hovorka. Podle něj k rozhodnutí přispělo i to, že necítil podporu svého senátorského klubu.

Krajský radní a lídr lidovců do krajských voleb 2008 Jindřich Ondruš si nemyslí, že Čunek udělal něco protizákonného. Pokud by se ale podezření ukázala jako oprávněná, bylo by to podle něj „velmi špatné“.

Mezi osobnostmi vsetínského života a obyvateli města zatím stále převládají Čunkovi příznivci. „Já o politických věcech nerada mluvím, ale věřím, že on není takový, jakého z něho v Praze dělají,“ řekla vsetínská zpěvačka Jarmila Šuláková

Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová uvedla, že odstoupení z vlády je čistě jeho věc. „Znovuotevřením případu, mám i já možnost očistit své jméno.“ řekla Urbanová.