Na stole měli meziříčtí zastupitelé celkem sedm nabídek pronájmu. Nakonec se rozhodli zvolit tu nejvyšší, v hodnotě 7,5 milionů korun za rok. „Počítáme s tím, že se nám investované peníze do zóny vrátí i se ziskem,“ řekl mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Zemědělci platili málo za pronájem

Rozhodnutí radnice ale dělá vrásky především zemědělcům. Ti využívají plochu v průmyslové zóně k pěstování kukuřice, řepky a obilnin.

Podle mluvčího Beneše mají ovšem smůlu, protože městu platí pouze 3 389 korun za rok. „Pozemky jsou v našem vlastnictví. Pro zemědělce to není nic nového,“ okomentoval mluvčí.

Rolníkům se ale nelíbí, že přijdou o velkou část obdělávané půdy. „Je to běh na dlouhou trať. Mrzí nás rozhodnutí města, půda zde patří k těm nejúrodnějším. Bohužel, ale my na pronájem nemáme,“ stěžuje si předseda zemědělského družstva Lešná Radim Bajar.

Jediná útěcha pro něj prý je, že snad za pár desítek let zařízení zmizí a půdu znovu využijí k obdělávání.

Ztráta pozemků pro zemědělskou výrobu nicméně může také znamenat propouštění rolníků. „Nelze to vyloučit,“ potvrdil Bajar.

Sluneční elektrárna vyroste jen pár metrů od domů obyvatel Lešné a místní části Příluky. „Bude to hned u cesty, ale tak hrozné to není. Nebude to vidět,“ myslí si jedna z obyvatelek Lešné-Mštěnovic Martina Stolařová.

Podle Vladimíry Melichaříkové z Příluk mnoho lidí neví, co pro ně bude výstavba elektrárny znamenat. „Nic o tom nevíme. Určitě by ale bylo lepší, kdyby tady vyrostl nějaký podnik s pracovními místy. Tohle tomu moc nepřidá,“ postěžovala si Melichaříková.

Proti slunečním elektrárnám nejsou zásadně ani ochránci přírody, a to i přesto, že představují velký zásah do krajiny. „Nemáme nic proti zeleným energiím, byli bychom sami proti sobě. Zabere to jen prostor,“ upozornil Miroslav Dvorský zČeského svazu ochránců přírody (ČSOP) ve Valašském Meziříčí. Daleko větší hrozbu vidí ve větrných elektrárnách.

Zástupci společnosti Sidia prozatím odmítli záměr investovat do elektrárny na Valašsku komentovat. „ Bohužel je tento projekt v příliš brzkém stádiu, abychom mohli dát na veřejnost jakákoliv data, nebo ekonomické informace,“ vzkázal Petr Koltok ze společnosti Sidia.

Podle podmínek valašskomeziříčské radnice se musí nový nájemce do konce příštího roku domluvit s energetickým gigantem ČEZ o odběru elektřiny a získat stavební povolení. Pokud to splní, bude moci Sidia využívat pozemky až do roku 2036.

„Ještě jsme žádnou žádost neobdrželi, takže nedošlo ani k jednání. V případě že záležitost schválíme, půjde do distribuční sítě. Nejde ale nyní říci, pro koho by elektřina byla,“ komentovala mluvčí skupiny ČEZ Alice Lutišanová.