Kolem oblíbeného kempu na Radavě to v podvečerním sluníčku vypadá jak na mořské pláži, velkolepá podívaná je i na stejnojmenný zámek u obce Orlík nad Vltavou a na všechny rybáře plující po hladině.

Upouštění přehradní nádrže Orlík odkrylo i několik původních a zachovalých staveb na Českobudějovicku.
Orlík bez vody. Pokles hladiny odhalil i skalní útvary a bývalý jez

Jak sdělil mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán, hladinu udržují mezi kótami 338 a 339 metrů nad mořem až do konce března 2023. Průzkumníci a objevitelé tak mají unikátní možnost prozkoumat místa, která se běžně skrývají pod vodou. Nejen na Písecku, ale třeba i Českobudějovicku.

Jedinečná příležitost

Vodohospodáři Orlík upustili kvůli výstavbě bezpečnostního přelivu, který má být hotový až na konci roku 2026. „Jeho stavba pokračuje podle harmonogramu. V následujících letech ale bude docházet k zaklesnutí hladiny až po ukončení plavební sezony,“ přiblížil Roldán s tím, že podobná opatření plánují až od října do konce dubna, a to pouze k obvyklé zimní hladině.„Nepůjde tedy o tak výrazný pokles, jako je tomu letos,“ upozornil.

Nový bezpečnostní převis

Kvůli stavbě díla za 1,78 miliardy bylo nutné vypustit asi 150 milionů metrů krychlových vody. Vodní dílo Orlík je dle vyjádření státního podniku Povodí Vltavy prvkem kritické infrastruktury státu a nejdůležitějším článkem soustavy vodních děl Vltavské kaskády.

Stavba převisu zásadně zvýší bezpečnost vodního díla Orlík před extrémními povodněmi a současně zvýší i míru ochrany před povodněmi pro více než 240 tisíc obyvatel a jejich majetek na dolním toku Vltavy. Cílem projektu je zajistit bezpečnost vodního díla i pro případ výskytu zcela extrémních povodní. V souladu se současnými standardy bude přehrada po rekonstrukci schopna bezpečně převést desetitisíciletou povodeň.

Povodí Vltavy založilo i nový web, kde průběžně informuje o realizaci.