Zatímco Kateřinice vybojovaly v soutěži absolutní vítězství, Hošťálková získala celorepublikové prvenství za dobrou spolupráci obce a zemědělského subjektu či obce a dobrovolných organizací. A právem jí náleží Oranžová stuha.

„Účast v soutěži mě přesvědčila o tom, že místní lidé mají svoji obec rádi a dokážou vytvořit skvělou partu." (Petr Laštovica, starosta Hošťálkové)

Starosta Hošťálkové Petr Laštovica si ji v úterý ve Valdštejnském paláci na půdě Senátu České republiky v Praze převzal z rukou ministra zemědělství Mariana Jurečky. „To, že Hošťálková vyhrála kategorii oranžové stuhy, je pro obec obrovská prestiž a zviditelnění v celorepublikovém měřítku," uvědomuje si Petr Laštovica a dodává: „Taktéž nám to přineslo přesvědčení, že naše spolky a vlastně i všichni občané mají svoji obec rádi a dokážou vytvořit skvělou partu a tím výborně obec prezentovat."

Hošťálková se letos do soutěže Vesnice roku přihlásila poprvé. Jako jedna z 306 obcí v celé České republice. Už krajské kolo soutěže dokázalo po- dle starosty skvěle stmelit veškeré místní spolky a organizace v obci. „Bylo přímo cítit nadšení, s jakým se naši lidé vrhli do příprav prezentace a programu," neskrýval radost Petr Laštovica.

A vesnice prokoukla i na pohled. „I kdybychom žádnou stuhu nevyhráli, vesnice se krásně dala do kupy. Leccos se pospravovalo, natřeli jsme zábradlí, namontovali nové vývěsky. Došlo i na zákoutí, na která se dříve trošku zapomínalo," vylíčila už dřív Elen Plšková z Hošťálkové.

Po zisku Oranžové stuhy v krajském kole očekávali místní návštěvu celostátní komise. Hodnotitelé do vesnice dorazili v první polovině září a místní na ně byli velmi dobře připravení. Myslivci navařili guláš, předvedli troubení na lesní roh, zbraně i trofeje.

Rybáři ugrilovali kapry, nad ohněm se otočil také tradiční obecní mašík, kterým už je Hošťálková vyhlášená v širokém okolí. Své dovednosti a činnost představili také včelaři, místní řemeslníci, zemědělci i chovatelé dravců ze zdejší záchranné stanice.

A výsledek? Komisaři mezi třinácti finalisty vybrali právě Hošťálkovou. S vítězstvím je mimo jiné spojená i finanční odměna. V součtu s krajským kolem celkem jeden milion korun. Peníze v Hošťálkové využijí na zastřešení společenské zóny v parku a opravu původní zámecké kuželny. Zřídí také osobní výtah v základní škole a opraví chodníky u Domu služeb.

Související Vesnice roku 2014 Zlínského kraje: Kateřinice