Slovy chvály nešetří maminky, které si vyzvedávají své ratolesti. Chodila jsem tu jako malé dítě. Nedá se to srovnat, je to prostě perfektní,“ pochvaluje si Vendula Mrlinová.

Nadšená z příjemného prostředí je i Jana Kretíková a Eva Buriánková.

„Je to to nejlepší, co v Ratiboři máme, říká spokojená maminka.

Nejenom nová přístavba, ale všechny třídy, chodby i sociální zařízení dýchají novotou.

„Velmi pozitivně to naladilo děti i nás,“ shrnula za učitelky Pavlína Ferdicsová.

Jako nadčasovou označila přístavbu ředitelka školky Zdeňka Březovjáková. Zbytek školky vyžadoval stavební zásahy jako sůl.

„Budova je ze sedmdesátých let a opravdu už potřebovala opravit. Jsem ráda, že se všechno stihlo, každý se zapojil do stěhování, byl to fofr,“ připomněla Březovjáková.

Boj s časem připomněl místostarosta Ratiboře Martin Žabčík.

„Původně jsme měli naplánované, že opravíme školku postupně. Nejdříve přístavba, rok na to zateplení a další rok bezbariérovost. Peníze jsme dostali najednou, tak se všechno muselo stihnout do 4. září. Navíc je v budově kuchyň, ve které se vaří i pro základní školu,“ vysvětlil Žabčík.

Celkové náklady dosáhly výše patnácti milionů korun. Jedenáct šlo z obecní kasy.

„Za tyto peníze máme novou přístavbu, kompletně vyměněná okna, novou fasádu, moderní systém topení formou rekuperace, výtah, celou budovu bezbariérovou, nové podlahy, sociálky i zázemí pro zaměstnance,“ vyjmenoval Martin Žabčík.

Za šest set tisíc z dotace také vybavili herními prvky hřiště mateřské školy. Na jaře dělníci zakončí venkovní práce, při kterých upraví vstup do budovy.

Ratibořskou školku čeká už jen poslední fáze a tou je oprava zmíněné kuchyně. Stavební práce začnou letos v červenci a na konci prázdnin budou hotové.