V Muzeu v přírodě Vysočina se úprav dočkají nemovitosti v expozičním areálu Veselého Kopce i památkové rezervace Betlém v Hlinsku.

„Jednat se bude o opravy elektroinstalace, kamen a kouřovodů, hromosvodů, střešních konstrukcí i prohlídkových tras,“ vyjmenoval generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš. Práce si vyžádají částku 1,884 milionu korun

V Muzeu v přírodě Zubrnice je nutné opravit malby, fasády a střechy u některých objektů.

„Rovněž je potřeba ošetřit některé domy postřikem proti biologickým škůdcům,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Plánované opravy zde budou letos stát přibližně 1,673 milionu korun.

Půl milionu korun investuje NMP v Hanáckém muzeu v přírodě. Tady půjde o nutné opravy břidlicových krytin na střechách objektů muzea, o opravy hliněných zídek a o opravy vrtaných studní v areálu muzea.

V rožnovském Valašském muzeu v přírodě mají letos na běžné opravy objektů lidové architektury vyčleněno 2,5 milionu korun a na opravy provozních objektů pak 1,25 milionu.

„Za tři miliony korun jsme dále rekonstruovali výtahy v depozitáři ve Frenštátě a do konce roku bychom ještě měli vydláždit fojtský dvůr v Dřevěném městečku za 1,2 milionu korun,“ doplnil Jindřich Ondruš.

Kromě téměř devíti milionů korun do oprav investuje letos Národní muzeum v přírodě také do nového areálu Kolibiska v rožnovském skanzenu. Připravuje se projekt a pracovníci muzea také sváží první objekty z terénu. Letos práce na areálu vyjdou přibližně na milion korun.

„A samozřejmě naší největší investicí je rekonstrukce objektu Libušína. Letos jsou to práce za přibližně pětapadesát milionů korun včetně gastrovybavení a interiéru. K této částce je potřeba ještě připočítat opravu fasády na Maměnce za dalších tři a půl milionu korun,“ uzavřel generální ředitel Jindřich Ondruš.