„Určitě jsme pro, aby se náměstí rekonstruovalo. Teď jde jen o to, aby nás to nějakým způsobem nezasáhlo. Máme svoje zaměstnance, platíme nájem a energie,“ vyjádřil se provozní Pizzerie U Černého orla Miroslav Foltýn.

„Počítáme s tím, že během rekonstrukce zavřeme zahrádku. Takže letní sezona pro nás bude pasé,“ uvedla provozní Pizzerie Millenium Leona Vičanová.

Provozní Restaurace U Zvonu Michaela Frydrychová také počítá s jistým omezením, na rekonstrukci se ale těší. „Její výsledek bude pro nás pozitivní, protože se nám prostor před restaurací zvětší,“ prozradila podnikatelka.

Místostarostka Meziříčí Yvona Wojaczková uvedla, že v zájmu města je, aby se rekonstrukce náměstí dotkla provozu restauračních předzahrádek co nejméně. „Samozřejmě nějaká úskalí tam budou, ale očekávaný výsledek zase třeba potom zvýší atraktivitu městského centra,“ uklidňuje místostarostka.

Ruku v ruce s úpravou centra má jít také aktualizace programu regenerace městské památkové zóny.

Téměř šedesátistránkový dokument, který schválili zastupitelé na svém lednovém zasedání, nově obsahuje také pravidla pro umístění a vzhled reklam a restauračních zahrádek v centru města. I tím by se podle radnice měl zlepšit jeho vzhled.

Vše totiž bude muset být v takovém duchu, aby daná věc nepůsobila rušivě vůči svému okolí. U předzahrádek tak bude nově nepřípustné například jejich umístění na podestě, pokud to nebude nutné, dále jejich výrazné oplocení či zastínění slunečníky křiklavých barev s rozlehlými reklamními logy.

Nevhodný bude také určitý typ nábytku, doporučené je vybavení z přírodních materiálů.

NOVÉ VYBAVENÍ = NOVÉ VÝDAJE

„Nadšení z toho nejsme. Do vybavení předzahrádek už jsme investovali dříve, a jestli teď budeme muset všechno dělat znovu, bude to pro nás znamenat další náklady,“ uvedl provozní Pizzerie U Černého orla Miroslav Foltýn.

Problematické pro ně bude i omezení reklamních log.

„Tuhle věc nám měla radnice oznámit s větším časovým předstihem. My už jsme třeba s dodavatelem domluvení na pět let dopředu a teď mu budeme muset říct, že u nás reklamu mít nebude,“ dodal jeho kolega Petr Markl.

„S majiteli předzahrádek jsme se setkali a diskutovali jsme s nimi, zda jsou pro ně podmínky splnitelné. Výsledkem diskuse bylo, že jsou,“ reagovala místostarostka Wojaczková.

Dodala, že ani v omezení log na slunečnících nikdo neviděl překážku.

„Měla jsem pocit, že jsme se shodli, že slunečníky nebudou primárně sloužit jako reklama. To ale neznamená, že tam logo být nemůže. Budeme respektovat menší při okraji slunečníku,“ uzavřela Wojaczková.

Rekonstrukce náměstí začne v roce 2019, skončit má o rok později. Od ledna vstoupí v platnost i aktualizovaný program s novými pravidly.

Nové náměstí: méně aut, více zeleně

Rekonstrukcí se náměstí ve Valašském Meziříčí dočká několika zásadních změn.

„Centrální část náměstí se rozšíří a v jeho středu se bude nacházet jakási časová osa. Tedy kachle, na nichž budou vypsány důležité milníky z historie města,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková.

Jak v centru náměstí, tak na chodnících i cestách okolo se vymění povrch.

„A to za žulovou kostku,“ podotkla Wojaczková.

Na náměstí ubyde parkovacích míst, přístupné dopravě ale z části zůstane.

„Částečně bude také bezbariérové,“ sdělila místostarosta Wojaczková.

Přibude také zeleně vysázejí se nové stromy i keře.

„Na východní a západní straně náměstí bude po čtyřech stromech, na jižní, čili horní straně vysadíme další dva,“ popsala místostarostka a dodala, že vánoční smrk na náměstí zůstane.

Ve spodní části náměstí se bude nově nacházet vodní prvek. Radnice hodlá investovat také do nového mobiliáře, tedy laviček a košů, nové bude také osvětlení.