„Veškeré práce měly skončit s posledním červnem. Doufali jsme, že v novém atriu se bude moci odehrát i některý z programů právě probíhajícího mezinárodního festivalu Vsetínský krpec,“ uvedl v pátek ředitel Muzea regionu Valašsko Jiří Haas.

Na současném zdržení nese vinu zejména špatná dodávka dlaždic na vydláždění atria.

„Z devíti set padesáti dlaždic přibližně za půl milionu korun jich přišlo dvě stě dvacet kazových. To představuje asi jednu čtvrtinu,“ spočítal Haas. Nejčastější vadou byl odstín, který neodpovídal objednávce. Práce tedy musela být zastavena a vedení muzea v tuto chvíli jedná s dodavatelem o sjednání nápravy.

Další zdržení v průběhu rekonstrukce mají podle ředitele Haase na svědomí také pracovníci památkové péče.

„Měli jsme původně objednané jiné dlaždice, vysoké dva centimetry, které se měly v atriu uložit do takzvaného maltového lože. Na skladě byly nachystány už v září,“ prozradil Haas. Památkáři ovšem podle něj stanovili podmínku, že dlažba musí být položena „na sucho“. V praxi to mělo za následek, že bylo nutné změnit projekt a objednat nové dlaždice, vysoké čtyři centimetry. „Jde přitom o speciální přírodní kámen, který pochází až z Číny,“ doplnil ředitel muzea.

Podle slov náměstkyně pro výkon památkové péče kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu, který na rekonstrukci atria dohlíží, Kláry Hodáňové, si však pracovníci památkové péče, žádné zvláštní požadavky nekladou.

„Stanovili jsme způsob obnovy atria, podmínky však nejsou jiné než u jiných památek,“ tvrdí náměstkyně. Jak uvedla, v případě vsetínského zámku se z časového hlediska setkává několik různých stavebních etap. „Potkávají se zde například kamenné i štukové prvky. Naším cílem je zachovat jednolitost stavby. Do výběru dlaždic určitě nezasahujeme. To není práce památkářů,“ konstatovala Hodáňová.

Rekonstrukce už se přitom kvůli jednání s památkáři zdržela jednou asi o měsíc. „Řešili jsme neshody, týkající se kamenného ostění oken. Památkáři chtěli, abychom je natřeli na bílo, náš názor byl, že by mělo zůstat přírodní,“ vysvětlil Haas. Nakonec se podle něj podařilo vyjednat, že se ostění bude natírat až za tři roky.

Přes všechny problémy se ale oprava blíží ke konci. „Nový termín dokončení jsme stanovili na polovinu července,“ prozradil Haas. Jak doplnil. Do konce měsíce by se zde mělo odehrát i divadelní představení studentů vsetínského Masarykova gymnázia. „V každém případě počítáme s využitím atria při poprázdninovém Valašském Záření,“ uzavřel Haas.