Z průzkumů jedné z českých pojišťoven vyplynulo, že až 83 procent lyžařů jezdí na sjezdovkách pod vlivem alkoholu.

Někteří provozovatelé středisek v regionu jsou však opačného názoru. Tvrdí, že se s podnapilými lyžaři nebo snowboardisty prakticky vůbec nesetkávají.

„K horám alkohol patří. Není to silnice a lidé si sem jezdí hlavně odpočinout a pobavit se. Jeden rum či svařák proto ještě nikomu neublížil. A pokud to někdo nepřežene, tak na tom není nic špatného,“ je přesvědčen jednatel Ski Areálu Troják na Vsetínsku Jakub Juračka. Všichni vlekaři prý navíc dbají jednoho předpisu.

„Kdo je podnapilý, nesmí na vlek,“ podotkl Juračka.

Obdobnou zkušenost má i provozovatelka lyžařského areálu Stupava na Uherskohradišťsku Bohdana Orlová.

„V poslední době spíš naopak obliba alkoholu na horách klesá. Lidé vědí, že by pak měli zbytečné problémy s pojišťovnami v případě úrazu. Takže tvrdý alkohol se u nás prakticky neprodává,“ poznamenala Orlová.

Přesto, pokud by si některý sportovec dopřál více, než je zdrávo, zřejmě by mu to prošlo. Není totiž nikoho, kdo by hladinku alkoholu zjišťoval a rovněž i postihoval. A to ani policie.

„Konzumace alkoholu na horách není protizákonná. Pokud by se tedy zrovna nestalo, že by takový lyžař usedl za volant. Jinak jej ale postihovat nemůžeme. Je to riziko každého jedince,“ poznamenala mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. Strážci zákona přesto lyžařská střediska navštěvují.

„Ale pouze z preventivních důvodů, abychom jezdce upozornili na to, že si mají hlídat své lyžařské vybavení,“ vysvětlila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Pravomoce dávat lyžařům dýchat nebo je dokonce pokutovat nemá ani Horská služba ani například Rescue team Hostýnské vrchy.

„Řešíme úrazy lyžařů nebo turistů, ale nemáme oprávnění zjišťovat, zda byli pod vlivem alkoholu či ne,“ konstatoval mluvčí Michal Zicháček.

Většina lyžařů si je navíc podle něj dobře vědoma možného nebezpečí.

„Kvůli snížené schopnosti reakce jsou nebezpeční sami sobě, ale i okolí. Navíc alkohol rozšiřuje cévy. A přestože si člověk myslí, že je mu teplo, tak naopak dochází k jeho rychlejšímu ochlazování,“ upozornil mluvčí Rescue teamu.