„Přistihli jsme devět dětí, které byly pod vlivem alkoholu,“ sdělil ředitel Městské policie v Rožnově pod Radhoštěm Daniel Vašut. Nejvyšší naměřená hodnota alkoholu byla podle něj 0,89 promile.

„V žádném případě se ale nejedná o rekord. V minulosti jsme už naměřili i více,“ řekl Vašut s tím, že pokud je nezletilec přistižen opilý, vždy se to hlásí také kurátorům pro mládež. S opilou mládeží má zkušenosti i městská policie ve Vsetíně. „Jen za letošní rok jsme zaznamenali na sto padesát takových případů,“ uvedl ředitel vsetínských městských strážníků Nikolaj Martinák.

Podle jeho slov bylo nejmladšímu opilci teprve čtrnáct let a nejvyšší naměřená hodnota alkoholu v krvi u nezletilého hocha dosáhla alarmujících 2,82 promile. „Naší povinností je samozřejmě nahlásit opilé dítě nejdříve rodičům a také oddělení sociálně právní ochrany dětí,“ podotkl Martinák. Rožnovští strážníci se při kontrole zaměřili také na cigarety. Při kouření bylo přistiženo dvacet dětí.

„Nejmladšímu hříšníkovi, kterého jsme chytili z cigaretou, bylo teprve jedenáct let,“ kroutil hlavou šéf rožnovských strážníků. Jak dále řekl, mnohdy je velmi těžké zjistit, kdo dětem cigarety prodal nebo dal. „Nejčastěji nám tvrdí, že je našli,“ uvedl Vašut.

Současně s kontrolou kouření u mládeže dohlížela Městská policie v Rožnově také na dodržování zákazu kouření na autobusových a vlakových nádražích a autobusových zastávkách. „Zkontrolovali jsme více než sto patnáct lidí. Prohřešila se bezmála polovina z nich,“ sdělil Vašut.

V několika případech sáhli strážníci k udělení peněžní pokuty. Celkem jich uložili za téměř čtyři tisíce korun. „Dávali jsme pokuty v rozmezí od padesáti do pěti set korun,“ upřesnil Vašut.