Od pondělí 12. října budou znovu uzavřená divadla, nekonají se koncerty, nelze navštívit galerie ani muzea. Omezení má podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly platit jen čtrnáct dní. Lidé pracující v kulturním odvětví tomu ale nevěří ani v nejmenším.

„Jsem optimista, počítám s rozjezdem kulturních akcí až koncem listopadu. Vánoce bez adventu by byly hodně smutné,“ glosuje poněkud trpce Jakub Sobotka, ředitel rožnovské kulturní agentury TKA.

Ilustrační foto
Nárůsty nakažených jsou enormní, varuje hygiena. Hejtman svolal krizový štáb

Aktuální omezení se v Rožnově dotkne deseti naplánovaných akcí, mimo provoz je též kino Panorama. Pracovníci TKA přechází na home office, kancelář bude také čtrnáct dní zavřená.

„Veškerou komunikaci a schůzky přesouváme do on-line prostředí,“ popisuje Sobotka.

Už na jaře přišli Rožnované o Josefský jarmark, nyní se ruší i podzimní Všesvatský. Z koncertů si publikum bude muset počkat na Czech Ensamble Baroque nebo na turné kapely Zrní.

„Hledáme vhodné termíny v budoucnu v době pokoronavirové,“ říká Jakub Sobotka s tím, že zájem ze strany umělců vystupovat v Rožnově je velký. Jedná se například o recitál Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla nebo divadlo Zticha Mravenčení.

Opatření respektujeme, ale spásu nepřinesou

Kalendář akcí razantně proškrtávají i další instituce v kraji. Dům kultury ve Vsetíně zrušil mimo jiné naplánovanou besedu s Ladislavem Špačkem, koncert Jamese Harriese, tradiční jazzový festival či přednášku o Černobylu. Stojí ale také taneční kurzy, zavřená je galerie i kino Vatra, přesouvají se školení.

„Škody jsou ve stovkách tisíc, zejména kvůli uzavření kina a také kvůli pronájmovým akcím,“ říká jednatelka vsetínského Domu kultury Petra Vaňková.

Stejně jako její kolega z branže Jakub Sobotka ani Petra Vaňková vládou nařízená opatření zcela nezavrhuje. O jejich účinnosti má ale jisté pochyby.

Čunek Jiří, KDU-ČSL
Čunek: Požadavek Pirátů je za hranou ústavního pořádku

„Opatření ke zpomalení šíření nákazy nutná jsou a budeme je respektovat jako všechna předcházející. Jen si nejsem jistá, že právě tato jsou spásná. Po veřejných prohlášeních hygieniků, že nejsou známy případy lidí, kteří by se nakazili v kině nebo divadle, mám pocit, že toto jsou to zákazy jen proto, aby se ‚něco‘ udělalo,“ míní Vaňková.

Podle ní zmrazení kultury ke zploštění křivky nemocných nepovede.

„Racionálnější základ by mělo například vyblokování řad, aby lidé neseděli vedle sebe, nebo lepší práce se ‚semaforem‘ a zacílení zákazů na červeně označené oblasti,“ navrhuje jednatelka.

Důležitá je podle ní také zodpovědnost veřejnosti.

„Všichni se chceme co nejdřív vrátit k normálnímu životu, jak se nám to v srpnu a září pomalu začalo opět dařit,“ zdůrazňuje Petra Vaňková.

Kultura přináší více, než potravinářství

Pochopení pro razantní vládní opatření má Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín, které rovněž muselo zrušit některá představení a pro další hledá náhradní termíny. „Věříme, že přispějí k vyřešení situace,“ říká Michálek.

Čemu naopak ani on nevěří, je deklarovaná délka současných omezení jen na čtrnáct dní. Nynější situace podle Michálka představuje zásadní ekonomický problém pro všechny subjekty, které podnikají či jsou příspěvkovými organizacemi v divadle. Jako člen výboru Asociace profesionálních divadel ČR také o nynějším stavu hned ve čtvrtek jednal v Praze s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem.

„Jsme připravení pracovat na tom nejpodstatnějším, tedy na plánu, co se stane, až se tento zcela poničený sektor začne obnovovat a znovu probouzet k životu,“ říká Michálek.

Připomněl, že podíl kultury jako takové na celkovém HDP České republiky je vyšší, než má například chemický nebo potravinářský průmysl.

„To znamená, nejde jen o divadla samotná, ve smyslu, že nyní nebudou mít prostředky na mzdy, je to zásadní ekonomický problém,“ varuje Petr Michálek.

V kraji přes 3300 případů

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví České republiky bylo ve Zlínském kraji v pátek 9. října k 18. hodině 3 378 aktivních případů nákazy koronavirem způsobujícím onemocnění Covid-19. Od začátku epidemie se ke stejnému datu a času nakazilo už 5 813 lidí, z nichž se 2 398 vyléčilo a 37 lidí s onemocněním Covid-19 zemřelo.
V celé zemi bylo v pátek 9. října večer 52 677 aktivních případů nákazy, ministerstvo evidovalo 51 706 vyléčených a 898 úmrtí. Aktuálně hospitalizovaných pacientů bylo 1 893.