V Bruselu ale nebude žádným nováčkem, už v minulém období působil jako asistent europoslankyně a jedničky kandidátky hnutí ANO v uplynulých volbách Dity Charanzové. Je také hlavním poradcem delegace ANO v Evropském parlamentu.

Půda Evropského parlamentu pro Vás s ohledem na dosavadní pracovní zkušenosti zřejmě není neznámá?

To vskutku není, působil jsem tam již více než čtyři roky v pozici asistenta či poradce a v Bruselu střídavě pracuji již přes deset let.

Přece jen Evropský parlament teď poznáte trochu z jiné strany. V čem bude spočívat zásadní změna?

Změna zcela jistě nastane, to s Vámi souhlasím. Znám práci poslance Evropského parlamentu a vím, v čem spočívá. A vím také, že je s ní spojená větší odpovědnost a také větší možnost ovlivňovat klíčová témata nebo legislativu v rámci jejich projednávání.

Jaká bude Vaše priorita, dá se stručně popsat Vašich příštích pět let?

Jak jsme opakovali v předvolební kampani, jde nám hlavně o to, aby čeští občané či firmy měly v Bruselu odpovídající zastání. Abychom byli schopni prosadit naše domácí zájmy do toho, co se v Evropské unii připravuje. Za sebe osobně bych se chtěl věnovat oblasti bezpečnosti či dopravy.

Kde budete v Bruselu (či poblíž) bydlet? Už jste řešil, nebo máte vyřešenou tuto otázku?

Tyto praktické otázky teprve budu řešit. Předpokládám, že bych měl mít jasno v průběhu léta.

Co si z Valašska do Bruselu přivezete? Bude obsahem zavazadla také pravá valašská slivovice?

S trochou nadsázky říkám, že to nejlepší, co můžeme do Bruselu od nás přivézt, je zdravý selský rozum. Ten zde z mé zkušenosti častokrát schází. A samozřejmě i ona obligátní slivovice, ta nemůže u žádného reprezentanta Valašska ve světě chybět.

Jak často se budete domů na Valašsko vracet?

Budu se určitě vracet častěji než doposud. V nové roli je pro mě velmi důležité být v kontaktu s domovským regionem a jeho lidmi. A i když jsme jako europoslanci zvoleni za celou republiku, tak přece jen přetrvává ten speciální vztah, který mám k Valašsku.

Existuje v Belgii místo, které Vám něčím připomíná rodný kraj a Velké Karlovice? Kde trávíte většinu času, nejste-li pracovně zaneprázdněný?

Musím říci, že většina Belgie je hodně odlišná oproti tomu, co známe z Valašska. Ale velmi rád trávím čas v Ardenách, což je pohoří na východě Belgie, které svým rázem připomíná Javorníky nebo Beskydy.

Na 250 lidí přišlo v úterý 28. května 2019 vyjádřit na vsetínské náměstí Svobody svůj nesouhlas s vládou Andreje Babiše.
VIDEO: Pět stovek Valachů protestovalo proti premiéru Babišovi