Místní oděvní firma Arbis totiž ušila velkou část ze čtyřiatřicetidílné kolekce oblečení, ve kterém se budou čeští olympionici v Kanadě prezentovat. Valašský deník o tom informoval mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Dílem valašských švadlen jsou například mikiny, termoprádlo či čepice. „Zbývající oblečení a doplňky byly zhotoveny v Číně,“ prozradil majitel firmy Josef Kalus.

Hlavním dodavatelem olympijské kolekce se po předchozí nadvládě zahraničních firem stala tuzemská společnost Alpine Pro, která s Českým olympijským výborem uzavřela dlouhodobý kontrakt. „Pátým rokem pro ni šijeme spodní i svrchní oblečení, a proto nás oslovila i tentokrát,“ vysvětlil Josef Kalus, jak jeho firma k prestižní zakázce přišla.

Patnáct profesně nejzkušenějších zaměstnankyň strávilo zhotovováním oblečení pro sportovce půl roku. „I když každý výrobek prochází přísnou kontrolou, v tomto případě to byl dvojnásob tvrdý proces. Kromě našich kontrolorek se do něj zapojili také zástupci Alpine Pro,“ zdůraznil Kalus. Oděvy z Valašského Meziříčí poté testovali například krasobruslař Tomáš Verner, bývalá lyžařka Kateřina Neumannová nebo veslař Ondřej Synek.

Šičky dostali ke své práci přesné zadání. Veškeré výrobky vyráběly na míru jednotlivým členům olympijské výpravy. Používaly přitom materiály z ekologicky šetrných vláken z kukuřice a kávy domácí provenience.

Design, který je dílem návrhářky Lucie Kuříkové, bývá označován přívlastkem trendy. Dominují v něm potisky s prvky počítačové grafiky v národních barvách, jejichž užití bylo hlavní podmínkou. „Na můj vkus je to hodně pestré a extravagantní, ale na veřejných přehlídkách tato kolekce sklidila úspěch,“ připustil majitel oděvní firmy.

Na zakázku pro české olympioniky je patřičně hrdý, na hodnocení je však podle něj příliš brzy. „Počkáme, až se naše výprava vrátí z Vancouveru. Snad budou reference tak příznivé, jako před odjezdem,“ doufal Kalus.

Dosavadní zájem ale předčil očekávání. Zaměstnanci už zhotovili okolo čtyř set padesáti kompletů. Zbývající část produkce směřovala do obchodní sítě firmy Alpine Pro, kde ji sportovní fanoušci rozebrali během několika dnů.

Budoucím přáním Josefa Kaluse je obléci na vrcholný sportovní svátek také olympionika z Valašského Meziříčí. „Už příští jaro začne příprava kolekce pro letní olympiádu v Londýně. Naším zákazníkem by se tak mohl stát třeba zdejší rodák, tenista Tomáš Berdych,“ věřil Kalus.