Areál bývalého hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí se nejbližších letech výrazně promění. V plánu je celková obnova a oživení jeho okolí i vybudování interaktivní naučné stezky zaměřené na život hmyzu.
Kulturní památka z 16. století se vloni otevřela veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci za téměř 12 milionů korun. Kostel získal novu střešní krytinu, základy i odvodnění, dělníci také měnili poškozené trámy roubení a elektroinstalace.
ÚPRAVA OKOLÍ BUDE STÁT 10 MILIONŮ
Následovat bude obnova venkovního areálu. Pracovníci Muzea regionu Valašsko, které je příspěvkovou organizací kraje a má památku ve správě, počítají s náklady 10 milionů korun.
„Příští rok díky financím od kraje vznikne zelená odpočinková zóna s lavičkami. Samozřejmostí bude bezbariérový přístup po nové příjezdové cestě a síti chodníčků, areál doplní sociální zařízení a osvětlení. Součástí úprav bude i obnova zeleně a nová výsadba stromů, keřů a květin,“ popsal ředitel muzea Tomáš Vitásek.
Muzejníci počítají také s venkovní expozicí plastik architektonického, náhrobního a oltářního charakteru.
BROUKOVIŠTĚ I HMYZ V NADŽIVOTNÍ VELIKOSTI
V roce 2022 hodlá muzeum ve spolupráci s meziříčskou radnicí a místním včelařským spolkem vybudovat také naučnou včelí stezku doplněnou o úly s živými včelami. Záměru nyní dali zelenou i krajští radní. Připravovaná stezka ponese název Velký život malých živočichů a bude stát necelý milion korun. Muzeum chce na jeho uskutečnění využít peníze z evropských fondů.
„Nenávratný finanční příspěvek Zlínského kraje by měl činit 136 tisíc korun,“ sdělila krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.
Naučná stezka v areálu kostela Nejsvětější Trojice nabídne třináct moderních a umělecky zpracovaných zastavení s motivy ze života hmyzu. Počítá se také s plastikami hmyzu v nadživotní velikosti.
„Ze smýcených stromů vznikne takzvané broukoviště, dále chceme postavit přístřešek pro historické včelí úly. Rozmístíme také dochované umělecké, historické a architektonické exponáty s popiskami a řadu herních prvků,“ upřesnil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.
MĚSTO SI PŘEJE VĚTŠÍ PŘÍSTUPNOST
K úspěšné obnově areálu historické stavby přispívá svým dílem i meziříčská radnice. Se Zlínským krajem například směnila potřebné pozemky.
„Celý areál kostela je tak v majetku kraje, což výrazně usnadní připravovanou revitalizaci,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek, který chce s muzeem jednat o budoucím větším zpřístupněním památky pro veřejnost.
„Aktuálně je otevřená jen o letních prázdninách a během kulturních akcí, které se zde konají,“ připomněl starosta.