„NWR uvádí, že věří, že tato těžební oblast může poskytnout dodatečné uhelné zdroje a již zaangažovala konzultanty, aby zhodnotili tuto možnost,“ citoval z anglicky psaného dokumentu Tom Káňa, mluvčí občanského sdružení Naše Beskydy. Dokument, který souvisí s uvedením akcií NWR na burzu, nebere na lehkou váhu, protože ten musí obsahovat pouze pravdivé údaje.

Nedávno zveřejněná informace odpůrce těžby v chráněné krajinné oblasti Beskydy doslova nadzvedla ze židlí. „Celou dobu jsme slýchali, že jen vyvoláváme paniku. Nyní těžaři po mnoha šarádách a úhybných manévrech konečně přiznávají barvu,“ uvedl místopředseda sdružení Naše Beskydy Marián Žárský. Bezprostředního nebezpečí těžby se nyní neobává, ovšem signál, který NWR vyslalo, považuje za závažný.

„Pokud by si těžbu v budoucích letech prosadili, byla by to pro naši generaci obrovská prohra,“ je přesvědčený Žárský. Sdružení Naše Beskydy nyní nechce polevit v boji proti úmyslu těžit pod Radhoštěm. „Každý měsíc, vyjíždíme do Prahy a jednáme buď s poslanci, nebo ministry. Chceme totiž, aby prosadili novelizaci horního zákona, který je podle našeho názoru zastaralý,“ přiblížil Žárský.

Záměr OKD těžit uhlí pod masívem Radhoště narazil už v minulosti na mohutný odpor veřejnosti. Petice zaměřené proti těžbě už podepsaly tisíce lidí, přidali se i starostové okolních obcí a měst. Loni se konala demonstrace přímo na Radhošti, kde organizátoři do základů kaple Cyrila a Metoděje zazdili dekret o uzamčení země Valašské na sto let.

„Pokud bychom se účinně nebránili, v této evropsky významné přírodní lokalitě by se už dávno těžilo,“ varoval František Šulgan ze strany Zelených. On sám se problematikou beskydského uhlí zabývá už patnáct let a jeho poznatky jsou zarážející. „Někteří poslanci z důvodů, které neznám, rádi ovlivňují dění ve prospěch těžařů,“ tvrdí Šulgan. Upozornil, že čtyřicet procent u nás vytěženého uhlí se vyváží do zahraničí.

Informaci zveřejněnou v dokumentu NWR však považuje spíše za tah finančníků, který má zvýšit hodnotu jejich akcií. „Těžaři dnes nemají šanci. Jsme ale ve střehu,“ dodal Šulgan.

Vladislav Sobol z útvaru pro komunikaci OKD a.s. nepřímo vyvrátil obavy, že by k těžbě mělo dojít v dohledné době.

„O případném zahájení těžby můžeme uvažovat až po zjištění skutečných zásob uhlí a zároveň možných dopadů na životní prostředí, tedy po vyhodnocení výsledků takzvané průzkumné ražby,“ uvedl Sobol. Poznamenal, že pokud společnost o povolení k těžbě v budoucnu požádá, budou se zainteresovaní občané k záměru moci vyjádřit v rámci takzvaného posouzení vlivu na životní prostředí. „To probíhá jako veřejný proces,“ dodal Vladislav Sobol.