Těžaři se proti rozhodnutí odvolali ke krajskému úřadu. Nicméně se zdá, že ani případné zamítnutí odvolání je nepřinutí více než pět desítek staveb včetně dvou těžních zbourat. Vyplynulo to z jednání mezi vedením OKD a zástupci Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, které se uskutečnilo ve středu v Ostravě. „Nikam jsme se neposunuli. Je jasné, že boj bude pokračovat dlouho," zhodnotil schůzku předseda sdružení a zároveň starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Zástupci sdružení požadovali po vedení OKD vysvětlení, proč nedodrželo dva roky starý slib, že se rozhodnutí stavebního úřadu podvolí. „Na setkání nám bylo řečeno, že jsme to špatně pochopili," uvedl Jiří Novotný.

Společnost OKD podle něj půjde tak daleko, jak to bude možné a stavby bude chtít v areálu dolu zachovat. „Nebudou respektovat ani případné zamítnutí odvolání, čímž se rozhodnutí o odstranění budov stane pravomocné. Rozhodne soud," naznačil Novotný.

Naděje, že by případné další schůzky mohly něco změnit, je mizivá. „Nikdo z nás neustoupí od svého postoje. Naznačili jsme, že by si firma mohla budovat důvěru regionu tím, že těžní věže zakonzervuje a jámy zasype. Pro toto opatření ale nemají vůli," dodal starosta.

Také starostka Rožnova pod Radhoštěm a místopředsedkyně Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Markéta Blinková je přesvědčená, že spor o budovy dospěje k soudu. „OKD využije všech prostředků. Ptali jsme se, zda se budou i nadále odvolávat, což budou. Určitě dojde na soud," byla si jistá Markéta Blinková.

Připomněla, že vedle černých staveb samotných se jednání točí také kolem pozemků blokovaných v dobývacím prostoru dolu Frenštát. „Tyto pozemky chtějí využívat dotčené obce pro své záměry, které jinde podniknout nemohou," upozornila Markéta Blinková.

Ostravská schůzka nebyla podle mluvčího společnosti OKD Vladislava Sobola nijak mimořádnou. Připomněl, že jednání se zástupci měst a obcí se dějí pravidelně. „Jsme rádi, že jsme si mohli, navzdory rozdílným postojům, věcně a bez emocí vyměnit argumenty," ocenil Sobol.

Potvrdil, že na programu byl také osud staveb v areálu Dolu Frenštát. „Zopakovali jsme našim hostům, že stanovisko OKD je neměnné. Jak jsme již mnohokrát veřejně deklarovali, neusilujeme na Frenštátsku o těžbu uhlí, ale o důkladný průzkum ložiska," zdůraznil Vladislav Sobol s tím, že z technického hlediska i z pohledu legislativy jde o naprosto odlišné procesy.

„Tento průzkum by neměl žádný vliv na povrch ani kvalitu života lidí v regionu," podtrhl Sobol.

Co se týče řízení o odstranění černých staveb, firma čeká na verdikt krajského úřadu. „Proti rozhodnutí stavebního úřadu ve Frenštátě jsme se v řádném termínu odvolali. Správní řízení zatím není pravomocně ukončeno, takže není vhodné situaci jakkoliv podrobněji komentovat," uzavřel Vladislav Sobol.