Podle mluvčího města Josefa Beneše chce radnice ušetřit. Je to ale údajně také kvůli tomu, že silvestrovskou půlnoc provází mnoho soukromých ohňostrojů. „Uspořádáme proto pouze jednu produkci, určenou především dětem a jejich rodičům,“ vysvětlil místostarosta Jiří Pernický.

Světelná show na meziříčském náměstí podbarvená hudebním doprovodem začne na Silvestra v sedm hodin večer. „Předcházet jí bude zhruba dvouhodinový blok soutěží a distkotéka pro děti,“ přiblížila program oslav místostarostka Dagmar Lacinová.

Pokud bude přát počasí, mají se děti kromě rachejtlí nad meziříčským náměstím dočkat letos také další atrakce navíc. „Pokud napadne dostatek sněhu, vyroste v dolní části náměstí bílá hromada jako stvořená pro sáňkování či bobování,“ prozradil Beneš.

V jiných městech okresu si ale budou muset při oslavách příchodu Nového roku vystačit lidé sami. „Žádné speciální nechystáme, v minulosti se to neosvědčilo. Podle zkušeností bychom pokazili zážitek těm, kteří chtějí slavit v soukromí a poklidu,“ konstatoval místostarosta Karolinky Luděk Klíma.

„Já sám už mámpo špatných zkušenostech se silvestrovskými petardami problémy s naším retrívrem. Musíme ho chránit jako malé dítě, prostě se bojí,“ dodal Klíma.

Oficiální oslavy příchodu Nového roku nechystají ani v Kelči. „Nenašel se nikdo, kdo by tuto akci chtěl zorganizovat. Lidé se sejdou na náměstí kolem silvestrovské půlnoci i tak a peníze z rozpočtu by se daly podle obyvatel města namísto na ohňostroj využít jinak,“ uvedl starosta Stanislav Pitrun.

Půlnoční ohňostroj na Silvestra nebude ani v Rožnově pod Radhoštěm. „Nic podobného nechystáme. Jedním z důvodů jsou finance, druhým pak ten, že by si měl příchod Nového roku oslavit každý sám po svém,“ řekl za rožnovskou radnici Tomáš Gross.

Vsetín jako jediné město v bývalém okresu bude mít ohňostroje dva. „Děti se dočkají po setmění zhruba o půl šesté večer, dospělí pak o půlnoci,“ uvedla Eva Liďáková z odboru kultury městského úřadu. „Lidé si na tuto atrakci zvykli, rádi se na náměstí potkávají,“ doplnila Liďáková.