Nyní se zdá, že strážní ohně zaplanou na Valašsku znovu. Pomyslný ohnivý řetěz totiž inspiroval skupinu nadšených lidí, kteří by chtěli něco podobného zopakovat i v dnešní době. „Už ne jako varování před nebezpečím, ale jako pomyslné spojení lidí, kteří se třeba ani neznají, ale žijí na valašských kotárech a dokáží se radovat z obyčejných věcí a života,“ přibližuje jeden z hlavních pořadatelů osmadvacetiletý muzikant a režisér Tom Háček. Jeho pravou rukou při organizaci ohňů je písničkářka Beata Bocek.

Ojedinělé akci dali společně název Večer strážních ohňů. Odehraje se předposlední listopadovou neděli. „V současné době máme asi dvacet míst, na kterých se vatry objeví. Ohně budou hořet od Valašských Klobouk až po Rožnov pod Radhoštěm,“ počítá pořadatel.

Bezpečnost

Pochvaluje si, jak lidé k nápadu obnovit strážní ohně přistoupili. „Myslel jsem, že nás budou mít za blázny, ale Valaši se toho hned chytili, takže seznam účastníků už můžeme pomalu uzavřít,“ pokyvuje hlavou Tom Háček.

Organizátoři myslí také na bezpečnost. Přece jen jde o rozdělávání ohňů v přírodě. „Uvědomujeme si to, je ale třeba zdůraznit, že nejde o žádná opuštěná místa. Ohně budou zapalovat většinou lidé, kteří na pasekách bydlí. Budou na svém pozemku a budou na to mít určené místo. Každý bude za svůj oheň zodpovědný,“ mírní obavy organizátor.

A jak bude samotný Večer strážních ohňů vypadat? Pořadatelé mají připravený přesný časový plán. Podle něj by celá akce měla trvat asi dvě hodiny. Večer vyvrcholí odesláním jednoduchého světelného signálu z jednoho konce řetězce na druhý. „Je třeba vatry zapálit tak, aby z každého místa bylo vidět na dva sousední ohně. Signál poté vyšleme přiložením suchého chvojí. Oheň se náhle rozhoří a to bude náš signál,“ popisoval Tom Háček.