Vesměs do ovčích kožichů a dalších kostýmů se tady převlékají výhradně chlapci ve věku kolem dvanácti let. Dívky zůstávají doma nebo se jdou za „malýma Mikulášama" podívat na ulici.

„Nejmenší čerti u nás budou chodit už tento víkend. Máme tady čtyři čertovské skupinky. Každá obchází vesnici jiný víkend," prozradila Drahomíra Trchalíková z Francovy Lhoty.

Na dědinách začíná čertovské období. Děti v maskách naplňují starodávnou tradici

Na rozdíl od jiných vesnic je tady mikulášská skupina v kompletním obsazení jako u dospělých. „Ogaři se převlékají nejen za čerty, ale je mezi nimi i Mikuláš, smrtka a typický čert na koni," podotkla Trchalíková.

Děti si užívají staletou tradici prakticky v každé vesnici na Hornolidečsku a Valašskokloboucku. Nejraději se převlékají za čerty. „Mikuláše nebo anděla mezi sebou nemají," směje se místostarosta Valašských Příkaz Martin Fojtů. Vyrobit tradiční kostým jim přitom dá spoustu práce. „Buď si je šijí sami, nebo jim je půjčuje někdo z rodiny," dodává místostarosta Fojtů. S tím, že se některé masky dědí z generace na generaci. Malí čerti na rozdíl od těch velikých nenavštěvují domy. Nahánějí kolemjdoucí a především vrstevníky v ulicích. „Někdy vystřelí i nějaká ta petarda. Většinou chodí strašit lidi, kteří jdou od autobusů domů," přiblížila zase Helena Cigánková z Poteče.

Máte fotografie malých Mikulášů? Pochlubte se ostatním. Zašlete je na: redakce.valassky@denik.cz   Zveřejníme je.

BARBORA ČANDOVÁ