Na volby se v obcích připravují už od října, kdy o jejich termínu rozhodlo ministerstvo vnitra. „Všechno, co jsme podle zákona měli splnit, máme zatím hotovo. Připravili jsme například seznam volebních obvodů a určovali minimální počet členů ve volební komisi," vyjmenoval povinnosti starosta Študlova František Tvarůžek.

Komplikace ani nepokoje se ve vesnici od té doby neobjevily. „Blíží se svátky a volbami se určitě nikdo nechce příliš zatěžovat," myslí si starosta Tvarůžek.

O místo v zastupitelstvu se bude ucházet čtyřiatřicet lidí. „Zaregistrovaných máme sedm kandidátek, některé však nejsou zcela zaplněné. Na jedné jsem zapsaný také já," prozradil starosta.

Výsledek je nejistý

Jak volby dopadnou, si odhadnout netroufá. Přiznává ale, že se mezi lidmi debaty o možném výsledku vedou. „Co jsem se doslechl, očekávají nové zastupitelstvo spíše ve stejném složení jako minule. Ale kdoví. Viděli jsme, jak dopadly krajské volby," doplnil starosta.

Také v Lačnově mají s přípravami plné ruce práce. „Brzy budou natisknuty kandidátní listiny. Zaregistrované jsou čtyři. Více méně je jejich složení stejné jako u posledních voleb," řekla bývalá starostka Lačnova, nyní pověřená zástupkyně obce, Marie Vlčková.

Zda se bude o své původní místo znovu ucházet, ještě donedávna nevěděla. „Přemýšlela jsem a nakonec tedy kandidovat budu," prozradila Vlčková.

Ani ona si však netroufá odhadnout výsledek. „Každý teď myslí spíše na Vánoce. Jak volby dopadnou, asi proto nikdo dopředu netipuje. Je možné, že někteří ještě ani nezaregistrovali, že volby budou. Zastiňují je totiž ty prezidentské," myslí si pověřená zástupkyně obce Vlčková.

Volby do zastupitelstva čekají za necelý měsíc také na obyvatele dvou vesnic na Valašskomeziříčsku. K prvnímu lednu se totiž osamostatní Krhová a Poličná.