Zatím je projekt na úplném začátku, ale mohl by řešit problém s odpadky na celém Valašsku, především pak ve Valašském Meziříčí. „O záměru vybudovat spalovnu vím a rádi bychom na něm spolupracovali. Odpad teď vozíme až do Valašských Klobouk. To je daleko, a proto platíme i vysoké náklady na dopravu,“ postěžoval si meziříčský starosta Jiří Částečka.

Zastupitelé Nového Jičína uvažují o projektu z jednoho prostého důvodu. Kapacita skládky v Životicích se pomalu, ale jistě naplňuje a náhradní řešení je proto nevyhnutelné. „Do šesti let by mohla být plná. Doba by se mohla o pár let prodloužit, ale přesto není skládka nafukovací. V každém případě do toho chceme jít,“ vysvětlil starosta Ivan Týle.

V Životicích končí i podstatná část odpadů z jiných valašských měst. Například Rožnov ale situace zatím netrápí. „Na odpady máme nasmlouvaného partnera, který je likviduje bez ohledu na nás,“ řekl mluvčí radnice Tomáš Gross. Připustil však, že by se teoreticky mohlo případné využití nové spalovny promítnout do smluvních cen.

Jestli se projekt vybudování nové spalovny vůbec uskuteční, závisí převážně na financích. Podle starosty by se celková částka mohla pohybovat kolem půldruhé miliardy. Levnější pak kolem pěti set milionů. Připustil také, že by se na spolufinancování mohla podílet valašská města, pokud projeví zájem. Současně by pak mohla dostat menší sazbu za uložení odpadu. „Budeme o tom jednat,“ potvrdil Částečka. Peníze ale budou jičínští radní muset dostat hlavně od státu nebo Evropské unie. „Do obchodu by mohla jít i nějaká soukromá firma nebo si vezmeme úvěr,“ uvažoval dál o možnostech financování novojičínský starosta.

Ve Vsetíně zatím nic nevědí a informace o nové spalovně vzbudila na radnici překvapení. „Vyvážíme odpad do Životic a podle nás by měla skládka fungovat přinejmenším do roku 2017. Nikdo nám zatím nic neřekl,“ upozornila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. S uložením odpadů město problém nemá. Dále jej vyvážní na skládku u Zlína nebo obce Hradčany.