Doposud nejde separovat odpad třeba na všech pohřebištích ve Zlíně.

„Na hřbitovech máme velké kontejnery na všechno a třídit odpad tam zatím nelze. Máme to však do budoucna v plánu, protože je potřeba lidi vychovávat k ekologickému myšlení a umožnit jim to i tady,“ řekl jednatel Pohřebnictví Zlín Milan Macura.

Tato společnost spravuje devět zlínských míst posledního odpočinku.

Separovat odpad podle původu nemůžou ani lidé na hřbitovech v Hulíně na Kroměřížsku. „Myslím, že by to nejspíš nemělo smysl, protože třeba věnce mají polystyrenový základ, takže to není čisté bio. A lidé by to stejně netřídili,“ myslí si starosta města Roman Hoza.

Podle něj sice občané města mají možnost vytřídit odpad do nádob na blízkém parkovišti, ale přímo na hřbitově je pouze kontejner. „A do budoucna ani neuvažujeme o tom, že bychom tam třídění umožnili,“ doplnil starosta.

Přitom podle ekologů jsou právě hřbitovy vhodným místem pro barevné popelnice. „Jsou tu totiž tři nejčastější druhy odpadu, a to sklo, plasty a bioodpad. Proto je dobré umožnit lidem, aby mohli tyto komodity oddělit,“ míní Alena Gbelcová z ekologického sdružení Veronica z Hostětína na Uherskohradišťsku.

Tento trend ale zatím následují spíše malé obce. „My máme možnost separovat plasty, sklo a bioodpad na hřbitově už asi čtyři nebo pět let. Jsme s tím spokojení, a ačkoliv se občas stane, že je něco tam, kde to být nemá, většina lidí si zvykla a odpad třídí,“ uvedla starostka Štítné nad Vláří-Popova na Valašskokloboucku Marie Hrnčiříková.

Místní to považují za dobrý nápad. „Jsem na to zvyklý a myslím, že to je užitečné. Zvlášť když vezmu v úvahu, kolik toho bioodpadu i plastů se tu nasbírá,“ řekl Petr Šimoník ze Štítné.

Dva roky je pak separace odpadu na místě posledního odpočinku umožněna také v Pržně na Vsetínsku. „Máme speciální kontejnery na plast, sklo a bioodpad. Odděleně pak můžou občané vyhazovat směsný odpad. Bohužel zatím nám to dávají, kam se jim zamane, ale doufám, že si zvyknou,“ poznamenal starosta vesnice Jaroslav Machala.